چاپ مقاله پژوهشگران ایرانی در مجله Desalination

چاپ مقاله پژوهشگران ایرانی در مجله Desalination مقاله حاصل از پژوهش مشترک دکتر محسن عباسپور و دکتر حامد اکبرزاده اعضای هیئت علمی گروه شیمی دانشگاه حکیم سبزواری و دکتر مجید نماینده دانشجوی پسادکتری شیمی دانشگاه فردوسی مشهد و نرگس احمدی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه حکیم سبزواری در مجله معتبر Desalination منتشر گردید.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، دکتر عباسپور در مورد این پژوهش اظهار داشت: آب شیرین یک عنصر اساسی در جامعه بشری است. با رشد سریع جمعیت جهانی، ذخیره آب شیرین به طورچشمگیری به علت مصارف کشاورزی، صنعتی و خانگی رو به وخامت گذاشته است.
عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه حکیم سبزواری اضافه کرد: تقاضای آب شیرین به سرعت در حال رشد است و منابع آب تجدید پذیر محدود است و کمبود آب شیرین به صورت یک چالش جدی جهان را تهدید میکند.
وی ادامه داد: شیرین کردن آب دریا یکی از امیدوارکننده ترین اقدامات برای پرداختن به مساله کمبود آب شیرین جهانی است. چالش های زیادی در سرتاسرجهان در حال انجام است تا از بروز بحران کمبود آب جلوگیری نماید.
ایشان در ادامه اظهار داشت: این چالش ها در برای استفاده مجدد، بازیافت و بازیابی آب برای ایجاد آب تازه و تأمین آب قابل اطمینان صورت می گیرد. بنابراین، برای نمک زدایی آب شور به برخی فرآیندهای ویژه نیاز است. تصفیه غشایی جزء فرایندهای امیدوارکننده و پرکاربرد برای تصفیه فاضلاب، آب دریا و آب شور است.
عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه حکیم سبزواری ضمن اشاره به این که ۵ درصد از بازار جهانی غشاء، را فرآیند اسمز معکوس تشکیل می دهد، اضافه کرد: اسمزمعکوس چندین مرتبه از روش تقطیر حرارتی کارآمدتر است. اسمز معکوس برای شیرین کردن آب دریا بیشتر استفاده می شود. روش اسمز معکوس بعنوان یک فرایند گسترده مبتنی برغشاء در اروپا و سراسر جهان شناخته شده است. در فرآیند اسمز معکوس، آب شیرین با استفاده از فشار بالاتر منبع برای غلبه بر فشار اسمزی از آب شور جدا می شود.
وی در مورد این مقاله بیان داشت: این تحقیق فرایند نمک زدایی آب با استفاده از روش اسمز معکوس با استفاده از نانولوله های کربنی که داخل آنها تعداد ۱ و ۳ عدد فولرن قرار داده شده از راه شبیه سازی دینامیک مولکولی بررسی شده است. همینطور در این مقاله تأثیر آبستن کردن فولرن ها و نانولوله و سایر اجزا در میزان عبور مولکول های آب و یونهای سدیم و کلر مطالعه شده است.
دکتر عباسپور تصریح کرد: نتیجه های بدست آمده نشان داده است که میزان عبور یونهای سدیم و کلر در سیستم های نانولوله باردار، صفحات گرافن آبستن و فولرن آبستن داخل نانولوله صفر بوده که این نشان داد این سیستم ها برای فرایند نمکزدایی بسیار مناسب هستند.
بر مبنای اعلام روابط عمومی وزارت علوم، ماحصل این پژوهش، پذیرش و چاپ مقاله با عنوان ذیل در ژورنال معتبر Desalination با ضریب تأثیر ۷ ٫ ۱ که جزء ۱۰ درصد مجلات حوزه منابع آب و مهندسی شیمی است، می باشد.
لینک مقاله:
https: //www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0011916421000461منبع:

1400/04/03
15:17:24
0.0 / 5
240
تگهای خبر: دانشگاه , صنعت , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان