سرنوشت اینترنت در فردای انتخابات چیست؟

سرنوشت اینترنت در فردای انتخابات چیست؟ به گزارش می هاست همشهری نوشت: با کلید خوردن رقابت های انتخاباتی شبکه های اجتماعی و فضای مجازی بعنوان ابزارهایی مهم و تأثیرگذار مورد توجه جدید همه نامزدها قرار گرفته و هر کسی تلاش می کند با وعده درباره بهترکردن شرایط اینترنت و کاهش فیلترینگ، آرای مردم را به سمت خودش جلب نماید. شاید به همین خاطر بود که روز گذشته حسن روحانی در جلسه هیأت دولت خطاب به کاندیداهای انتخابات۱۴۰۰ اظهار داشت: نکند امروز فضای مجازی خوب باشد و فردا که رأی آوردند دنبال فیلترینگ باشند.


محمد کرباسی: گسترش اینترنت پهن باند طی سالهای قبل سبب شده که حالا فضای مجازی به یکی از اجزای زندگی مردم کشور تبدیل گردد و به همین خاطر هر نوع اختلال و فیلترینگ در شبکه ارتباطی کشور، میلیونها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین خاطر است که برنامه ها و طرح های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و سابقه آنها در این رابطه کاملا مورد توجه و تمرکز مردم قرار دارد. قضیه فیلترینگ در دوران انتخابات آنقدر مذموم شده که روز گذشته نه تنها ابلاغیه فیلتر اینستاگرام، خدمات گوگل و همینطور انسداد فیلترشکن ها که توسط یک مسئول قضایی به شرکتهای اینترنتی ابلاغ گردیده بود بسیار سریع متوقف گردید بلکه مقام صادرکننده این دستور تحت تعقیب دادسرای انتظامی قضات قرار گرفته است. این در حالیست که تلگرام که اغلب نامزدها در آن کانال انتخاباتی دارند هنوز بعد از ۳ سال با حکم قضایی فیلتر است و پس از چند سال هنوز جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه برای رفع فیلترینگ توییتر از جانب دادستان کل کشور تشکیل نشده و درخواست ۶وزیر دولت در این رابطه بی پاسخ باقی مانده است. هنوز با طیف وسیع دیدگاه ها برای اینترنت مشخص نیست مقرر است چه سرنوشتی در انتظار دسترسی مردم به پلت فرم های بین المللی رقم بخورد. هرچند حالا در این هفته های پایانی هر کسی می تواند دیگر بدون دغدغه از عملکرد ۲ دوره ریاست جمهوری حسن روحانی انتقاد کند و ادعای عملکرد بهتری داشته باشد اما حقیقت این است که رشد دسترسی به اینترنت در دوران این رئیس جمهور شکل گرفت. افزایش دسترسی مردم به اینترنت پرسرعت را طی سالهای اخیر میتوان مهم ترین خصوصیت در تغییر سبک زندگی ایرانیان دانست. شاید خیلی ها فراموش کرده باشند که در دولت قبل از حسن روحانی استفاده از اینترنت با سرعت بیشتر از ۱۲۸کیلوبیت بر ثانیه برای کاربران حقیقی غیرقانونی و غیر مجاز بود و مسؤلان حتی در مصاحبه های خود دسترسی به این میزان پهنای باند را برای مردم کافی و حتی زیادی می دانستند. محمد سلیمانی، وزیر ارتباطات دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد در سال ۸۵ در مقابل اعتراض های کاربران به کند بودن سرعت اینترنت بر این عقیده پافشاری داشت که سرعت ۱۲۸کیلوبیت برثانیه برای خیلی از سازمان ها هم کافی است! از زمانی که حسن روحانی ریاست جمهوری ایران را در دست گرفت وعده دسترسی به اینترنت پرسرعت برای همه مردم را در دستور کار خود قرار داد. زمانی که خبر دادگاهی شدن وزیر ارتباطات منتشر گردید هم حسن روحانی با قاطعیت از افزایش دسترسی به اینترنت یا گسترش پهنای باند دفاع و اعلام نمود این مساله دستور او بوده و اگر مقرر است کسی محاکمه شود او باید مورد محاکمه قرار بگیرد.
در سالهای اخیر به خاطر مشکلات زیرساختی گسترش فیبرنوری مهم ترین و شاید راحت ترین بستر گسترش دسترسی به اینترنت پرسرعت شبکه های موبایل بودند. بر این اساس در نیمه دوم سال ۱۳۹۳ اپراتورهای اول و دوم یعنی همراه اول و ایرانسل مبادرت به عرضه نسل سوم شبکه تلفن همراه در شهرهای بزرگ ازجمله تهران، مشهد و شیراز به صورت آزمایشی کردند. از سال ۹۴ به تدریج اشتیاق مردم برای دسترسی به این نوع اینترنت افزوده شد. آمار جدید سازمان تنظیم مقررات اما حالا نشان میدهد که ضریب نفوذ اینترنت پهن باند یا به قول مشهور پرسرعت در کشور به بیشتر از ۹۰درصد رسیده است. اختلال ها، کندی سرعت و حتی قطعی اینترنت هم در همین دوران صورت گرفت اما باید این مسائل را در مقابل نگاه هایی که کلا اتصال به اینترنت را برنمی تابد دید و تحلیل کرد. وزیر ارتباطات دولت حسن روحانی زمانی با گفتن این جمله که «مدینه فاضله برخی قطع اینترنت است» نشان داد که گروهی در کشور وجود دارند که از هیچ تلاشی برای فیلترینگ، مسدودسازی و کاهش دسترسی مردم به اینترنت یا حتی قطع کامل آن دریغ نمی کنند. بعضی از نامزدهای انتخابات اگر حافظه تاریخی مردم یا حتی جست وجوی حرف هایشان در اینترنت را درنظر بگیرند شاید کمی در غلوهای انتخاباتی شان پیرامون رفع فیلترینگ و افزایش پهنای باند تجدیدنظر کنند. حقیقت این است که گروهی از نامزدها طی سالهای قبل تلاش گسترده ای برای فیلترینگ پلت فرم های بین المللی باقی مانده در کشور ازجمله اینستاگرام داشته اند و حتی به دنبال احراز هویت همگانی کاربران و راه انداختن شبکه ای مجزا از اینترنت با راه انداختن اصطلاحاتی مثل اینترنت ملی بوده اند. این روزها همه نامزدها حضور گسترده ای در تلگرام و توییتر فیلتر شده و اینستاگرام دارند. الان فضای مجازی منافعی دارد که هیچ ابزار دیگری مشابه آن نیست. اما همه نگرانی ها برای پس از کارزارهای انتخاباتی است. زمانی که شاید دیگر منافع نامزد کنونی بعد از پیروزی در انتخابات در فضای مجازی نباشد و حتی ضرر اینترنت را بیشتر از نفعش ارزیابی کند. دسترسی به اینترنت، پلت فرم ها و سرعت بالای ارتباطات حق مردمی است که نشان داده اند که دفاع از کشورشان را چه در فضای واقعی و چه فضای مجازی خوب بلدند و آنقدر باهوش و توانمند هستند که بتوانند خیر و شر را تشخیص دهند. ۲۱۲۱


منبع:

1400/03/06
13:52:32
0.0 / 5
306
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان