ثبت ۷۰۰ هزار استعلام احراز هویت در فضای مجازی

ثبت ۷۰۰ هزار استعلام احراز هویت در فضای مجازی به گزارش می هاست معاون دولت الکترونیکی اظهار داشت: از زمان راه اندازی سامانه سماوا در شهریور سال قبل تابحال به بیشتر از ۷۰۰ هزار استعلام پاسخ داده شده است.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، اکوسیستم سامانه احراز هویت معتبر در فضای مجازی شامل زنجیره ای از شناسه های معتبر شامل تطبیق شماره تلفن همراه با کدملی، اطلاعات هویتی اتباع ایرانی، تطبیق عکس و زنده بودن، اطلاعات هویتی اتباع خارجی، اطلاعات افراد حقوقی، اطلاعات مکانی و نشانی و هم امضای دیجیتال است. بهنام ولی زاده، معاون دولت الکترونیکی در تشریح جزئیات بیشتر سامانه احراز هویت معتبر در فضای مجازی که با عنوان سماوا شناخته می شود، به تاریخچه قانونی شکل گیری این سامانه اشاره نمود.
وی با بیان اینکه سند «نظام هویت معتبر در فضای مجازی کشور» توسط شورایعالی فضای مجازی تصویب و ابلاغ گردید، توضیح داد: بند ۴-۳ از این سند، تکالیفی را به عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گذاشته و در این میان طبق بند ۴-۳-۲، استقرار پنجره واحد احراز هویت در فضای مجازی به عهده وزارت ICT است. بر طبق این سند، سازمان فناوری اطلاعات ایران با هدف تعامل میان تأمین کنندگان شناسه هویت معتبر، تأمین کنندگان صفت ها و خدمات نسبت به راه اندازی پنجره واحد احراز هویت با عنوان سامانه احراز هویت معتبر در فضای مجازی (سماوا) اقدام نمود.
معاون دولت الکترونیکی در مورد چگونگی تقسیم کار و وظایف میان نهادهایی که هر یک به شکلی در مبحث احراز هویت، نقشی را به عهد دارند، اظهار داشت: با عنایت به مشخص نبودن بعضی از نهادهای تأمین کننده شناسه هویت معتبر در سند مورد اشاره، کمیسیون عالی امنیت فضای مجازی کشور، نگاشت نهادی تأمین کنندگان شناسه هویت معتبر را در مرداد سال قبل تعیین و ابلاغ نمود. بر طبق این تقسیم کار، سازمان ثبت احوال کشور صرفاً بعنوان متولی و تأمین کننده شناسه معتبر اتباع داخلی، وزارت کشور متولی و تأمین کننده شناسه معتبر اتباع خارجی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، متولی و تأمین کننده شناسه معتبر اشخاص حقوقی تعیین شده اند.
ولی زاده افزود: البته وقتی از احراز هویت دیجیتال صحبت می شود، مبحث بسیار فراتر از اقدامات یک سازمان است. چونکه در این خصوص علاوه بر افراد حقیقی ایرانی شامل اتباع خارجی، افراد حقوقی و اشیا نظیر خودرو و غیره هم هست. بعنوان نمونه میتوان به احراز اصالت خودرو های در ارتباط با رانندگان تاکسی های اینترنتی، احراز هویت اتباع خارجی جهت دریافت خدمات و غیره اشاره نمود.
وی در مورد چگونگی اکوسیستم سامانه احراز هویت معتبر در فضای مجازی بیان داشت: وقتی در سامانه سماوا و دولت همراه از احراز هویت یاد می شود، منظور یک اکوسیستم کامل است که بسته به کاربردهای مختلف کاربران متفاوتی دارد. امکان دارد برای یک دستگاه یا کسب و کار فقط تطابق شماره تلفن همراه با کدملی کافی باشد، ولی برای کسب و کار دیگری اطلاعات هویتی هم مورد نیاز باشد و یا اینکه دستگاهی باشد که برای ارائه خدمت نیازمند تطبیق عکس و زنده بودن شخص باشد.
معاون دولت الکترونیکی افزود: در مجموع اکوسیستم تعریف شده در سماوا و دولت همراه شامل زنجیره ای از شناسه های معتبر شامل تطبیق شماره تلفن همراه با کدملی، اطلاعات هویتی اتباع ایرانی، تطبیق عکس و زنده بودن، اطلاعات هویتی اتباع خارجی اطلاعات افراد حقوقی، اطلاعات مکانی، نشانی، امضای دیجیتال و سایر موارد است که قسمت عمده آن پیاده سازی شده و یا در حال پیاده سازی است.
ولی زاده ضمن اشاره به اینکه از طریق اندازی سامانه سماوا در شهریور سال قبل تابحال به بیشتر از ۷۰۰ هزار استعلام پاسخ داده شده است، خاطرنشان کرد: سازمان فناوری اطلاعات ایران در مورد این مهم، وظیفه پیاده سازی پنجره واحد را به عهده دارد و تمام شرکتهای ارائه دهنده خدمات احراز هویت، می توانند از راه این پنجره نسبت به ارائه خدمات اقدام نمایند. بعنوان نمونه در این سامانه به منظور تطبیق عکس و زنده بودن از خدمات بخش خصوصی و برای ارائه امضای الکترونیکی از خدمات مراکز میانی صدور گواهی امضای بخش خصوصی استفاده شده است.
منبع:

1400/01/24
14:23:03
0.0 / 5
277
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان