با اعلام مقررات جدید

فعالیت در ویكی پدیا قانونمند می شود

فعالیت در ویكی پدیا قانونمند می شود می هاست: بنیاد اداره کننده دایره المعارف آنلاین ویکی پدیا اولین دستورالعمل جهانی را با هدف پاسخگویی به انتقاد از عدم مقابله با سواستفاده از این سایت و فقدان تنوع، رونمایی نمود.به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، پلتفرمهای آنلاین برای رفتارهای توهین آمیز، خشونت کلامی و اشکال دیگر محتوای مشکل ساز به شدت زیر ذره بین رفته اند و وادار شده اند مقررات محتوا را اصلاح کرده و نظارت دقیقتری را انجام دهند.

برخلاف رویکرد بالا به پایین غولهای شبکه اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر درباب اداره محتوا، دایره المعارف آنلاین ویکی پدیا که ماه گذشته ۲۰ ساله شد، درباب مسائل مربوط به رفتار کاربران، عمدتا به داوطلبانی متکی است که پولی دریافت نمی کنند.

بنیاد ویکی مدیا اعلام نمود بعد از اینکه هیات امنا در ماه مه سال قبل به ایجاد استانداردهای الزام آور جدید رای دادند، بیش از ۱۵۰۰ داوطلب ویکی پدیا از پنج قاره و ۳۰ زبان در ایجاد مقررات جدید مشارکت کردند.

کد رفتاری جدید ویکی پدیا آزار در داخل و خارج این سایت را ممنوع کرده و کاربران را از رفتارهایی مانند نفرت پراکنی، استفاده از ناسزا و حمله به خاصیتهای شخصیتی و تهدید به خشونت فیزیکی و آزار و اذیت یا دنبال کردن فردی در مقالات مختلف برای انتقاد از کار وی برحذر می دارد. همین طور معرفی عامدانه اطلاعات غلط و جانبدارانه در محتوای ویکی پدیا ممنوع می باشد. ویکی پدیا در مقایسه با پلتفرمهای شبکه اجتماعی که برای محدود کردن انتشار اطلاعات غلط دست و پنجه نرم می کنند، سایت نسبتا قابل اعتمادتری بشمار می رود.

کاترین ماهر، مدیر اجرائی بنیاد ویکی مدیا در مصاحبه با رویترز اظهار نمود: نگرانی کاربران از این که مقررات جدید به مفهوم اعمال محدودیت بیشتر در این سایت است، بی پایه و اساس است.

ویکی پدیا ۲۳۰ هزار ویرایشگر داوطلب دارد که روی مقالات این سایت کار می کنند و بیش از ۳۵۰۰ ناظر دارد که می توانند اقداماتی نظیر مسدود کردن محتوا یا محدود کردن ویرایش تعدادی از صفحات را انجام دهند. شکایات مطرح شده اغلب توسط گروهی از کاربران منتخب گروههای ویکی پدیا مورد رسیدگی قرار می گیرند.

بر اساس گزارش رویترز، ویکی مدیا اعلام نمود مرحله بعدی این پروژه کار برای اجرای مقررات خواهد بود.

منبع:

1399/11/16
13:13:37
0.0 / 5
854
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان