مایكت با ۲۵ میلیون نصب فعال به استقبال ۱۴۰۰ می رود

مایكت با ۲۵ میلیون نصب فعال به استقبال ۱۴۰۰ می رود به گزارش می هاست در سالی که گذشت اپلیکیشن های موبایل به یکی از نیازهای اساسی مردم تبدیل شدند. در این میان مایکت بعنوان یکی از اپ استورهای ایرانی برای تأمین این نیاز بسیار موفق عمل کرد و طبق آمار از مرز ۲۵ میلیون نصب فعال گذشت. به همین بهانه گپ وگفتی با «وحید رحیمیان»، مدیرعامل اپ استور مایکت داشتیم تا از زبان خود ایشان بیشتر با مایکت و مسیری که طی کرده است آشنا شویم.


جناب آقای رحیمیان لطفا کمی مایکت را به ما معرفی کنید تا بیشتر با این اپ استور، برند و مجموعه مایکت آشنا شویم.
مایکت بعنوان یک استور اندرویدی فضای مناسبی است که توسعه دهندگان می توانند برنامه های مختلف خویش را عرضه کنند و همینطور کاربران می توانند به سادگی و عموما به صورت مجانی و با اینترنت نیم بها، برنامه های مورد نیاز خویش را به روزرسانی یا دانلود کنند. مایکت فعالیت خویش را از پاییز ۱۳۹۰ آغاز کرد. تیم مایک خانوادهی ۵۰ نفری است که به پشتوانهی حضور اعضای ساعی و توانمندش، روز به روز مسیر رشد را طی می کند.
شاید برایتان جالب باشد بدانید که مایکت زیر مجموعه ی گروه حصین و یکی از ۱۰ شرکتی است که تحت عنوان هلدینگ حصین مشغول به فعالیت است. از دیگر شرکتهای زیر مجموعه هلدینگ حصین علاوه بر مایکت می توان به طاقچه، پلت فرم تبلیغاتی مگنت، گوشی شاپ، ترابرنت و مجموعه ای از شرکت هایی که در زمینه ی خدمات مالی، بانکی، پرداخت، امنیت و ارتباطات فعالیت دارند اشاره نمود.
تعداد کاربران فعال، برنامه ها و توسعه دهندگان مایکت هم اکنون چه تعدادی هستند؟
در حال حاضر ما ۱۰ میلیون کاربر داریم که به صورت ماهانه به مایکت سر میزنند و همینطور ۲۵ میلیون نصب فعال داریم.
تعداد برنامه هایی که تا هم اکنون در مایکت عرضه شدهاند حدود ۳۶۰ هزار برنامه است و این تعداد همواره درحال افزایش است. روزانه صدها برنامهی داخلی و خارجی جهت بررسی، به دست ما میرسند و هر کدام از این اپ ها اگر استانداردهای لازم را داشته باشند به جمع برنامههای موجود در مایکت اضافه میشوند.
این روزها که اپ استورهای مختلفی درحال فعالیت هستند، مایکت چه ارزش افزودهای به مخاطب عرضه می دهد؟
یکی از مواردی که به دنبالش هستیم، خلق ارزش افزوده است. بعضی وقتها منظور از ارزش افزوده آوردهای چشمگیر و بزرگ است و در بعضی موارد جزئیات هستند که با ایجاد تغییرات، ارزش افزوده به حساب میآیند. در استورهای اندرویدی که سرویس پایه آنها یکسان است و خدمات ابتدایی آنها از یک نظم پیروی میکنند، هدف ایجاد تغییرات شگرف نیست. در این نوع سرویسها که مخاطب وارد پلت فرم شده و پس از جستجو برنامهی موردنظر خویش را پیدا میکند این سیستم و مسیر مشتری حدودا یک شکل است. البته امکان دارد در این راه کیفیت فرق داشته باشد اما کلیات کار یکسان است.
نکتهی مهم اضافه کردن جزئیات و تفاوتهایی است که شاید هر یک به تنهایی آنچنان به چشم نیایند اما مجموعهی این خدمات سبب رشد چشم گیر مایکت شده است. روشن است این رشد و پایداری به جهت رضایت مخاطب و کاربر مایکت از امکانات، شرایط و تغییرات بوده است.
از جمله امکانات جدید و کاربردی مایکت میتوان به شبکه اجتماعی مایکت (ماینت) اشاره نمود. مخاطبین در این فضا میتوانند پروفایل داشته باشند و در فضایی که در اختیار دارند محتوا تولید کنند، نظرشان را درباره برنامههای مختلف درج کرده و با دیگران به تبادل نظر بپردازند. در حقیقت ماینت یک شبکهی اجتماعی تخصصی برای کاربران و علاقه مندان به اپلیکیشنها است.
از دیگر مزایای مایکت می توان به تمایل و توجه ما به سردبیری محتوا اشاره نمود. مایکت صرفاً عرضه کنندهی برنامهها نیست بلکه ما به دنبال ارائهی توضیحات جامع و مناسب هستیم. محتواهایی که برنامههای ما را به خوبی معرفی کرده، از ضعف و قدرت برنامه گفته، راجع به خصوصیات آنها توضیح داده و مسیر انتخاب و استفاده از برنامه را برای کاربران واضح سازد.
البته در این میان بخشی از ارزش افزودهی مایکت پشت پردهی تولید و عرضهی محصول است. برنامهها و تلاشهایی که در زمینهی افزایش سرعت و کیفیت دانلود و... انجام میشوند در همین گروه به حساب میآیند.
یکی دیگر از جذابیتهای مایکت برای کاربران، فراهم کردن شرایط دانلود با اینترنت نیم بهاست. در صورتیکه مخاطب از داخل کشور مبادرت به دانلود و به روزرسانی برنامه و بازیها از مایکت کند حجم اینترنت مصرفی نیم بها محاسبه میشود.
طبق گزارشها، ترافیک مصرفی ماهانه در مایکت حدودا ۵۵۰۰ ترابایت است که به واسطهی دانلود نیمبها، ماهانه مبلغی حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیارد تومان در هزینهی مخاطبین صرفهجویی میشود.
دلیل اینکه اینترنت مصرفی در زمان استفاده از مایکت و دانلود اپها و هنگام به روزرسانی نیم بها محاسبه میشود چیست؟
با توجه به قوانین وضع شده، هم اکنون در سرویسهایی که از سرورهای داخل کشور استفاده میکنند به این جهت که استفاده از این سرورها بار و هزینهی ارزی برای کشور ندارند هزینه استفاده از اینترنت برای کاربران هم نیمبها محاسبه میشود. این شرایط برای سرویسهایی مثل vod و اپ استورها که مخاطب باید از حجم اینترنت بالایی برای دانلود و به روزرسانی استفاده نماید ارزش افزودهی قابل ملاحظه ای به حساب میآید. ازاین رو استفاده از مایکت، دانلود و به روزرسانی برنامهها و... و. همه و همه در مایکت با اینترنت نیم بها انجام میشوند. چطور مایکت می تواند خیلی سریع آخرین آپدیت هر برنامه ای را عرضه دهد؟
در مایکت دو گروه برنامه وجود دارد. یک گروه برنامههایی که توسط توسعه دهندگان داخلی عرضه شده و یک گروه برنامه های خارجی است. به روزرسانیهای برنامههای داخلی به جهت ارتباط و هماهنگی خیلی خوب مایکت با توسعه دهندگان بسیار سریع و در نخستین زمان ممکن انجام میشود و دربارهی به روزرسانی اپلیکیشنهای خارجی زیرساختها و شرایط فنی مناسبی فراهم شده تا بلافاصله پس از به روزرسانی و انتشار این برنامهها از جانب توسعهدهندگان خارجی، پروسهی به روز رسانیها در مایکت هم آغاز میشود. مایکت ادعا دارد محتوایی که عرضه میدهد کاملا امن و تست شده است و علاوه براینکه برنامه ها ویروس ندارند سازگار با گوشی های هوشمند مختلف هستند. چطور چنین محتوایی از طرف مایکت قابل عرضه است؟
یکی از نخستین اقدامات جهت بررسی برنامهها در مایکت، بررسی سیستمی محصولات و برنامهها است. در مرحله بعد تک تک برنامهها توسط نیروهای متخصص روی گوشی های مختلف تست میشوند. در این مرحله برنامهها هم توسط آنتی ویروسهای مختلف بررسی دقیقی شده و هم از سازگاری برنامه با گوشی های متفاوت مطمئن می شویم. این مرحله کمک میکند تا از سلامت برنامه مطمئن شویم و خیالمان راحت باشد که هیچ کدام از آنها به گوشی کاربران صدمهای نمیزنند.
یکی از قابلیتهایی که مایکت در اختیار کاربران خود قرار میدهد، عرضه برنامههای مختلف، متناسب با مشخصات تلفن همراه کاربران است. برای مثال شاید یک برنامه با اندروید ۶ سازگار بوده اما با اندروید ۴ سازگاری لازم را نداشته باشد. مایکت هنگام دانلود برنامه توسط تلفن همراهی که اندروید آن پایین تر از ۶ است و امکان دارد سازگاری لازم را با برنامه نداشته باشد، به مخاطب اخطار میدهد تا برای دانلود چنین برنامهای زمان و هزینهای هدر ندهد. جایگاه مایکت را در کنار رقبای اصلی خود چطور میبینید؟
در کنار مایکت، اپ استورهای مختلفی فعالیت دارند و میتوان دلیل وجود چنین اپ استورهایی در کنار گوگلپلی را عدم توانایی مخاطب در استفاده تمام و کمال از گوگلپلی و مزایای آن دانست. این امکان وجود دارد که به علل مختلف بعضی از امکانات گوگلپلی در بعضی کشورها در دسترس نبوده و مخاطبین امکان استفاده از همهی امکانات را نداشته باشند. اپ استورهای بومی تلاش میکنند تا چنین مشکلاتی را از مسیر کاربران حذف کرده و استفاده از طیف وسیعی از امکانات و برنامهها را برای مخاطبین ممکن سازند.
مایکت تمامی این خدمات را به زبان فارسی عرضه میدهد که همین مساله سبب سهولت استفاده از برنامه توسط کاربر فارسی زبان میشود. در بازار داخلی هم مایکت رقبای قوی دارد که در دو سال گذشته باتوجه به تلاشهای تیم متخصصین، فاصلهی مایکت با آنها بسیار کاهش یافته و حتی توانسته برتریهایی هم به دست آورد.
مایکت چه نیازهایی از کاربر را برطرف میکند؟ و گروه هدف تان چه کسانی هستند؟
مخاطب مایکت رنج و بازهی سنی وسیعی دارد. به خصوص این روزها که به واسطهی همهگیری کرونا افراد بیشتری به استفاده از گوشی های هوشمند و برنامههای مختلف رو آوردهاند اپ استورها نقش پررنگی در آسان سازی دسترسی مخاطبین به برنامهها دارند. ازاین رو گروههای سنی مختلف از قشرهای متفاوت جامعه، مخاطب هدف مایکت هستند تا نیاز بازار برای دسترسی به صرفه، سریع، راحت و مناسب به برنامهها را برطرف سازند.
یکی از جذابیتهای مایکت پیشنهاد برنامه به هر کدام از کاربران، متناسب با پروفایل کاربری و برنامههایی که قبلا استفاده کردهاند است. برای حضور قویتر در این فضا چه برنامههایی در آینده دارید؟
حضور مایکت و فعالیت های ما در زمینهی فنی، شبکه، تحلیلهای مختلف، مسائل زیر ساختی و... و. قبل از این هم بسیار قوی و حرفهای بوده است و در آینده هم با تمام قوا در این راه حرکت میکنیم. اما شاید به علل مختلفی در بحث مارکتینگ و معرفی امکانات و مزایای مایکت تا قبل از این کمرنگتر عمل کرده باشیم که هم اکنون اقدامات ویژه و موثری برای معرفی مایکت در حال انجام می باشد.
فعالیتهای مایکت در زمینهی آنالیز و تحلیل برنامهها، معرفی و آموزش و به صورت کلی تولید محتوای کاربردی همچون فعالیتهایی است که به حضور قویتر ما در این مارکت کمک میکند. مایکت در جهت آسان سازی استفاده کاربر از این برنامه چه تمهیداتی داشته و چه مزایایی دارد که احتمال می دهید مخاطب نسبت به آن شناخت کمتری داشته باشد؟
یکی از تلاشهای مایکت، ایجاد فضای مناسب برای کاربران است تا بتوانند استفادهی راحتتری از امکانات مایکت داشته باشند، در این راه از نظرات مستقیم و غیرمستقیم کاربران، الگوهای رفتاری و مواردی از این دست استفاده میشود تا تغییرات محصول به بهترین شکل صورت گیرد و برای بهترسازی تجربهی کاربر تلاش میکنیم.
از جمله دیگر مزایایی که مایکت عرضه میدهد صرف حجم اینترنت کم تر در زمان به روزرسانی برنامهها است و کاربر فقط برای بخشهای تغییر یافته در برنامهی جدید و به روز شده، اینترنت مصرف میکنند. ازاین رو علاوه بر اینکه کاربران از اینترنت نیم بها استفاده می نمایند برای دانلود بخش های تکراری هم حجم اینترنت مصرف نمی گردد.
در حال حاضر هم کاربران میتوانند درخواست اضافه شدن هر برنامهای که در مایکت وجود ندارد را ثبت کرده و مایکت برنامهی مذکور را به درخواست مخاطبین خود به فهرست برنامهها اضافه خواهد نمود.
تیم مایکت در تمام این سالها کوشیده تا بهترین امکانات را در سطحی ایده آل عرضه کند، اپ استوری جامع و کاربردی را در اختیار مخاطبین خود قرار دهد و برای محقق شدن این مهم هم برنامههای ویژهای داریم. علاقه مندان به استفاده از این امکانات می توانند این برنامه را از سایت مایکت به صورت مستقیم دانلود کرده و نظرات و پیشنهادات خویش را از راه اپلیکیشن با ما در بین بگذارند.

۲۱۲۱

1399/11/15
13:19:42
0.0 / 5
789
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان