خاموشی ها ارتباطی به ماینرها ندارد

خاموشی ها ارتباطی به ماینرها ندارد به گزارش می هاست به قول کارشناسان حوزه رمزارز و بلاک چین، خاموشی های شهر تهران ارتباطی به فعالیت ماینرها ندارد و در شرایط تحریمی و برای حل مشکل ارزآوری در کشور، استخراج بیت کوین باید غنیمت شمرده شود.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، نشست خبری سازمان نظام صنفی کامپیوتری با مبحث استخراج رمزارزها، امروز برگزار گردید. در این جلسه برات قنبری -دبیرکل سازمان نظام صنفی کامپیوتر ای- با اشاره به اینکه اقتصاد کشور ما اقتصاد نفت محور و بانک محور است، اضافه کرد: ما ناگزیریم به سمت اقتصاد دانش بنیان و فناوری های نو حرکت نماییم. بدین منظور سازمان نصر که متشکل از ۱۸ هزار شرکت و مجموعه فعال است، بنا گذاشت وارد دو حوزه تکنولوژی های جدید بلاک چین و رمزارز شود و از آنجایی که مدتی است مبحث خاموشی های اخیر و کمبود انرژی و ماینینگ ها مطرح شده، بناست امروز، حوزه رمزارزها و ارتباط آن با انرژی بررسی می شود.
وی با اشاره به اینکه در هر برنامه پنج ساله همواره پیشبینی ایجاد ظرفیت انرژی در کشور را داریم که موتور محرکه اقتصاد و صنایع و گسترش آنها از الزامات توسعه کشور است، افزود: در مبحث کمبود انرژی و خاموشی ها باید اشاره نمود زمانی که در تهران ما خاموشی داشیتم، میزان کمبود انرژی در آن زمان دو برابر مصرف انرژی رمزارزها بود که نشان داده است مشکل از عدم کنترل و برنامه ریزی تقسیم بار و میزان بار شبکه است که ما نتوانستیم میزان مصرف و نیاز را در زمان های مختلف برآورد نماییم.
دبیرکل سازمان نظام صنفی کامپیوتری افزود: سازمان نصر از ماه های گذشته کوشش کرد با مسولان تصمیم گیر هماهنگی داشته باشد و بتواند با وزارت نیرو به تفاهم برسد، اما چون بحث مخالفت وزارت نیرو با این صنعت نوپا وجود داشته ما نتوانستیم در این حوزه به توافق برسیم. در حالیکه قرار بود جدول زمانی و مکانی مورد توافق جهت تأمین برق این صنعت به همراه قیمت های پیشنهادی توسط وزارت نیرو در ۱۵ آذر ارسال شود، این اتفاق تا کنون نیفتاده است.
قنبری با اشاره به اینکه این فناوری جزو الزامات در کشور است، اظهار نمود: ما نمی توانیم با دستورالعمل های ۱۰ سال پیش، مسائل کشور را حل نماییم. در شرایطی که ما تحریم هستیم، دستگاههای اجرایی در کشور نباید با خودتحریمی مانع رشد و توسعه شوند. آن هم در حالیکه رمزارزها می توانند ارز مورد نیاز کشور خصوصا برای حوزه آی تی را فراهم آورد و می توانیم با ثبات تصمیم گیری و سیگنال های مثبت به سرمایه گذاری های خارجی، مشکلات و موانع را حل نماییم.

تعرفه برق استخراج رمزارز، منجر به نابودی این صنعت است
همینطور امیرحسین سعیدی نائینی - –رئیس هیات مدیره دوره اول نظام صنفی کامپیوتر ای- با اشاره به اینکه پدیده رمزارز بیشتر از ۱۰سال است که در دنیا ظهور کرده، اظهار داشت: با عنایت به تحریم های آمریکا ضد ایران و نیاز مبرم به ارز پیشبینی می شد دولت فضا را برای فعالیت بخش خصوصی در این حوزه آماده کند، در حالیکه وزارت نیرو به علت مخالفت خود حتی ادعا می کرد که در مساجد برای استخراج رمزارز استفاده می نمایند، آن هم در حالیکه دستگاه ماینر صدا و حرارت زیادی دارد.
وی با اشاره به اینکه ضد پیشتازان صنعت استخراج، القاب قاچاقچی انرژی هم به کار برده شده، اظهار نمود: البته جامعه متخصص و متعهد کشور سکوت نکردند، اما این دفعه با برنامه ای جدید و از زبان هیات دولت مصوبه ای ابلاغ کردند که تعرفه اش بگونه ای بود که این کار را غیراقتصادی و غیرمنطقی کرده و منجر به نابودی این صنعت می شود.
رئیس هیات مدیره دوره اول نظام صنفی با طرح این پرسش که آیا به کارگیری این فناوری در کشور مفید می باشد یا مضر، بیان نمود: اگر ارز دیجیتال را در کشور تولید نکنیم، باید آنرا از خارج خریداری نماییم، این یک توضیح ساده است، چرا وقتی خودمان می توانیم در داخل کشور رمزارز تولید نماییم، معادل آنرا به کشورهای خارجی بپردازیم و آنرا وارد نماییم. ما در سازمان نصر حق نداریم وارد مسائل سیاسی شویم، اما آنچه اتفاق افتاده، جواب منطقی ندارد.
سعیدی نائینی افزود: یک فناوری ظهور کرده که تاب آوری ما در مقابل تحریم ها را زیاد می کند. برایمان ارزآوری دارد و جلوی خروج ارز را می گیرد. با نگاهی به آنچه در مورد رمرزارزها پیش می آید، باید دید سیاست های وزارت نیرو چیست؟
عباس آشتیانی -رئیس کمیسیون رمزارز و بلاک چین سازمان نظام صنفی کامپیوتر ای- هم اظهار نمود: در شرایطی که رمزارزها در کشور اهمیت استراتژیک دارند، برخوردهای سلیقه ای نهادها برای این است که سوء مدیریت خویش را بپوشانند.
وی با اشاره به اینکه پیک مصرف برق در تابستان سال جاری ۵۸ هزار مگاوات و پیک زمستان، ۴۳ هزار مگاوات بود، اظهار داشت: مرکز مطالعات وزارت نیرو همواره پیک مصرف سالهای آینده را پیشبینی می کند. این مرکز برای سالجاری، ۶۲ هزار مگاوات را پیشبینی کرده بود که وزارت نیرو باید ظرفیت لازم را تأمین می کرد. این ها چیزی نیست که از وزارت نیرو پوشیده باشد.
رئیس کمیسیون رمزارز و بلاک چین سازمان نصر افزود: سخنگوی صنعت برق می گوید ما ۳۱۰ مگاوات ظرفیت قانونی استخراج و ۳۰۰ مگاوات ظرفیت غیرقانونی داریم. در حالیکه هیچ افتخاری در این ۳۱۰ مگاوات ظرفیت قانونی نیست، چونکه سرمایه گذاران دستگاه هایی دارند که برای آنها هزینه شده و مجبورند از آن استفاده کنند، اما اینکه چند سرمایه گذار حاضر شدند پس از تعرفه های وزارت نیرو در این حوزه سرمایه گذاری کنند، نزدیک به صفر است.
آشتیانی با اشاره به اینکه در کل جهان ظرفیت برق برای استخراج رمزها، ۱۲ هزار و ۶۰۰ مگاوات است، اظهار نمود: اگر هم به همان ظرفیت قانونی ۳۰۰ مگاوات استخراج هم نگاه نماییم می بینیم که سهم ایران از استخراج رمزارز، ۲.۴ درصد است و اگر هم با در نظر گرفتن آمار غیرقانونی، عدد ۶۱۰ مگاوات را در نظر بگیریم، این سهم، تنها پنج درصد می شود.
۱.۵ درصد ظرفیت استخراج رمزارز، عامل خاموشی هاست؟
ایشان در ادامه تصریح کرد: ۳۶ درصد برق مصرفی کشور در ارتباط با صنایع، ۳۱ درصد مصرف خانگی، ۱۴ درصد کشاورزی و ۲ درصد در ارتباط با معابر است. وقتی می گوییم ظرفیت استخراج رمزارز، ۳۰۰ مگاوات است، این عدد نسبت به پیک ما، ۰.۷ درصد و در شرایط ۶۰۰ مگاوات، این عدد ۱.۵ درصد است. آیا این موارد عامل خاموشی هاست؟ که مازوت سوزی را توجیه کند؟
آشتیانی با اشاره به اینکه سال قبل کشور را از دو میلیارد دلار سرمایه رمزارزی محروم کردند، اضافه کرد: با تعرفه ای که گذاشته شده، مردم را از فرایند قانونی و فضای شفاف به فعالیتهای زیرزمینی سوق دادند. وظیفه وزارت نیرو تأمین برق مورد نیاز صنایع کشور است. صنعت استخراج مظهر شفافیت است، درآمدهایش قابل محاسبه است. کافی است مانند سایر صنایع با آن برخورد شود و ما نهاد سازمان امور مالیاتی را داریم که به این موارد رسیدگی کند.

بیت کوین می تواند مشکل ارزآوری را حل کند
همینطور فریدالدین معصومی -نماینده سندیکای تولید برق کشور- درباره آمادگی صنعت نیروگاهی کشور، اظهار داشت: مجموعه سندیکای برق، ۵۰ درصد تولید برق کشور را در دست دارد و جمع دارایی های سندیکا، ۲۲.۵ میلیارد یورو است. طبق آمار وزارت نیرو، حدود ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت بلااستفاده داریم که کارایی برای نیروگاه ها ندارد. ازاین رو مشکل خاموشی های اخیر کشور ربطی به ماینرها ندارد و ما به سادگی می توانیم از ظرفیت نیروگاه ها، ظرفیت ماینرها را افزایش دهیم.
وی با اشاره به اینکه اتفاقاتی که لازم بوده در وزارت نیرو بیفتد، نیفتاده است، اظهار داشت: نرخ خرید برق از نیروگاه ها از سال 1394 ثابت مانده، در حالیکه ما در این زمان تورم زیادی داشتیم. سال جاری سوخت بیشتری برای نیروگاه ها تأمین شده، اما چرا نیروگاه ها نتوانستد پا به پای برنامه پنجم و ششم توسعه پیش بروند؟ چون راندمانشان پایین است. استخراج بیت کوین در کشور باید غنیمت شمرده شود. اگر بخش خصوصی فعال و حمایت می شد، می توانست مشکل رمزارز و مشکل ارزآوری وزارت نیرو را حل کند.1399/11/01
12:17:16
0.0 / 5
1030
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان