برنامه هوآوی برای تولید نخستین پردازنده های 3 نانومتری گوشی هوشمند

برنامه هوآوی برای تولید نخستین پردازنده های 3 نانومتری گوشی هوشمند به گزارش می هاست فناوری ساخت پردازنده گوشی هوشمند اخیرا وارد فناوری ۵ نانومتری شده است. اما گزارش های جدید از آن حکایت می کند که هوآوی به دنبال تولید نخستین پردازنده 3 نانومتری برای گوشیهای هوشمند خود است.
هوآوی اخیرا از فناوری ۵ نانومتری خود در سری گوشی هوآوی Mate 40 رونمایی کرده است. اما این شرکت به دنبال ایده جاه طلبانه دیگری است تا فناوری پیشرفته تر پردازنده با اندازه کوچکتر یعنی 3 نانومتر را هم در آینده نزدیک ارائه نماید.
این پردازنده های جدید با نام Kirin 9010 شناخته خواهند شد و به احتمال زیاد در سری گوشی پرچم دار هوآوی Mate 50 به کار گرفته خواهد شد. شرکت Hisilicon بازوی فعال شرکت هوآوی در بخش پردازنده است که کار طراحی و ساخت پردازنده های جدید هوآوی را بر عهده دارد. علاوه بر این شرکت، بازیگران دیگر صنعت پردازنده هم به احتمال زیاد دست به عرضه این تکنولوژی جدید خواهند زد اما پیشبینی ها از آن حکایت می کند که جهت استفاده از این پردازنده ها باید تا سال 2022 صبر نماییم.
نگاهی اجمالی به ساختار پردازنده ها
در ساخت پردازنده از نیمه هادی هایی از جنس سیلیکون استفاده می شود. هر چقدر تعداد این نیمه هادی ها بیشتر باشد بطور قطع میزان پردازش بالاتری را هم ایجاد خواهند کرد. هر آنچه اندازه نیمه هادی ها کوچکتر باشند امکان قرارگرفتن تعداد بیشتری از آنها در کنار هم و در یک فضای معین وجود دارد.
فناوری ساخت گوشی هوشمند بسیار پیچیده است. از طرفی باید تجهیزات مختلفی مانند پردازنده، دوربین، صفحه نمایش، تجهیزات ارتباطی، باتری و غیره در یک گوشی هوشمند قرار داده شود. از سوی دیگر باید همه این تجهیزات را در فضایی کوچک گنجاند تا حجم گوشی از مقدار استاندارد بیشتر نشده و عملا قابل استفاده باشد.
در نتیجه، نمی توان از فضای بیشتری برای پردازنده بهره برد و باید برای رسیدن به قدرت پردازش بالاتر از فناوری هایی پیشرفته تری مانند نیمه هادی های کوچکتر ۵ یا ۳ نانومتری استفاده نمود. بنابراین شرکتهای تولیدکننده پردازنده همواره به دنبال دست یابی به فناوری های نوین و کاهش اندازه نیمه هادی ها هستند.
نیمه هادی کوچکتر به غیر از توان پردازش بالا سبب مصرف باتری کمتری هم می شوند. این امر سبب کم عرض شدن باتری ها و متناسب با آن گوشیها خواهد شد. علاوه بر آن این نیمه هادی ها گرمای کمتری هم ایجاد می کنند. بنابراین گوشیهای جدید به تجهیزات خنک کنندگی کمتری هم نیاز خواهد داشت.

۲۱۲۱

1399/10/25
13:15:00
0.0 / 5
984
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان