مقام مسئول در مركز آمار:

تابستان امسال فقط ۴۱ و هشت دهم درصد جمعیت سن كار كشور شاغل بود

تابستان امسال فقط ۴۱ و هشت دهم درصد جمعیت سن كار كشور شاغل بود به گزارش می هاست مدیرکل جمعیت و نیروی کار مرکز آمار با اعلان اینکه بازار کار در ایران به شرایط فصلی وابسته است، اظهار داشت: در تابستان امسال از 62 میلیون نفر جمعیت سن کار در ایران 41.8 درصد در بازار کار فعال بود.به گزارش می هاست به نقل از مهر، علی اکبر محزون چهارشنبه شب در گفت وگوی تلویزیونی شبکه خبر اضافه کرد: در فصل تابستان امسال تنها ۴۱.۸ درصد جمعیت سن کار در کشور در بازار کار خودرا معرفی کردند و عده ای نیز به دلایلی خودرا وارد بازار نکردند.
مدیرکل دفتر جمعیت و نیروی کار مرکز آمار ایران تصریح کرد: این در حالیست که در نرم جهانی باید ۶۰ درصد جمعیت سن کاردر بازار کار فعال شوند.
وی با اعلان اینکه در تابستان سال جاری در مجموع ۲۳ میلیون و ۵۴۲ هزار در کشور ما شاغل بودند، اضافه کرد: از این تعداد ۱۴ میلیون و ۲۹۸ هزار نفر در هفته بیش از ۴۴ ساعت کار کردند و ۳۴ درصد نیز از این افراد کمتر از ۴۴ ساعت مشغول کار در بازار بودند.
مدیرکل دفتر جمعیت و نیروی کار مرکز آمار ایران با اعلان اینکه نرخ بیکاری یک شاخص کلان اقتصادی در کشورها شمرده می شود، اظهار داشت: در مقایسه با تابستان سال قبل در فصل تابستان امسال شاغلین بازار یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر کمتر بودند.
محزونی با اعلان اینکه نرخ بیکاری در تابستان امسال ۹.۵ درصد بود، اظهار داشت: این در حالیست که عدد متوسط نرخ بیکاری در خیلی از کشورهای جهان بین ۶ تا ۷ درصد است و ۹.۵ درصد عدد کمی نیست.
۷۰ درصد بنگاه ها در ایران کمتر از ۵ نفر شاغل دارند
یک کارشناس امور اقتصادی در این گفت وگوی تلویزیونی با تحلیل فاکتورهای بازار کار ایران در تابستان امسال گفت: ۷۰ درصد بنگاه های تجاری در ایران کمتر از ۵ نفر شاغل دارند و تحریم ها و شرایط اقتصادی و کرونا امسال را به شدت لطمه پذیر کرده است.
فاطمه عزیزخانی اضافه کرد: بررسی ها نشان میدهد که ۶۰ درصد شاغلین در ایران غیر رسمی هستند و در استان های مرزی و محروم این رقم به ۷۰ درصد می رسد.
وی با اعلان اینکه ۳۷ درصد شاغلین در کشور ما به وجود آورنده شغل خود هستند، تصریح کرد: این رقم در استان های مرزی و نقاط محروم کشور بیش از ۵۰ درصد است.
این کارشناس اقتصادی اشاره کرد: وضعیت بازار کار در ایران خوب نیست و وظیفه مراکز علمی و پژوهشی است نسبت به این شرایط حساسیت بیشتری نشان دهند تا تصمیم گیرندگان درباب جمعیت غیر فعال پنهان و کاهش نرخ بیکاری در کشور تصمیم مناسبی بگیرند.


منبع:

1399/09/23
22:42:21
5.0 / 5
927
تگهای خبر: تجاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان