چگونه می توان قیمت موبایل را در بازار شفاف كرد؟

چگونه می توان قیمت موبایل را در بازار شفاف كرد؟ به گزارش می هاست دبیر انجمن موبایل، تبلت و لوازم جانبی با اشاره به اینکه نرخ های محاسبه قیمت تمام شده برای موبایل بسیار متغیر است، عنوان نمود که با اجرایی شدن طرح افق که قیمت کالا از فروشنده تا خریدار در سامانه ثبت می شود، می توان در بازار موبایل شفافیت ایجاد کرد.


امیر اسحاقی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در هفته های گذشته تخصیص ارز مناسبی از جانب بانک مرکزی به شرکت ها داده شده، اظهار داشت: البته هنوز خیلی از شرکت ها تخصیص نگرفتند اما طبق آمار، همین میزان تخصیص عدد قابل توجهی است و پیشبینی می نماییم در فرایند واردات افزایش عرضه را در هفته های آینده خواهیم داشت و اگر بازار فروشگاه های کشور باز شود و وضعیت به حالت عادی برگردد، احیانا از نظر عرضه و تقاضا شاهد وضعیت بهتری خواهیم بود و هرچه کالای بیشتری توزیع شود، قیمت در بازار متعادل تر خواهد بود و مردم هم بیشتر بهره مند می شوند.
وی با تکیه بر ضرورت ساماندهی بازار موبایل بیان نمود: منطقی ترین روش که هنوز از جانب وزارت صمت اجرایی نشده این است که شرکتهای واردکننده هنگام واردات، موظف شوند بر مبنای دستورالعمل و ضوابط قیمت گذاری کالاهای وارداتی سازمان حمایت، قیمت کالا را در سامانه ۱۲۴ ثبت کنند که مردم هنگام خرید بتوانند قیمت مصرف کننده نهایی را که در سامانه درج شده، استعلام کنند.
دبیر انجمن موبایل، تبلت و لوازم جانبی افزود: ما پیشنهاد کردیم قیمتی که بازرگانان در این سامانه ثبت می کنند، برای مردم قابلیت استعلام پیامکی داشته باشد و بتوانند IMEI را به یک سرشماره پیامک کرده و همانطور که از اصالت گارانتی و نام شرکت واردکننده و گارانتی کننده آگاه می شوند، از حداکثر قیمت مصرف کننده هم آگاه شوند. زیرساخت این مورد هم وجود دارد اما تا کنون از جانب وزارت صمت اجرایی نشده است.
اسحاقی ضمن اشاره به نقش طرح افق در شفافیت فروش کالا توضیح داد: از آنجایی که قیمت خرید کالا توسط شرکت ها و قیمت خرید ارز و زمان حمل و هزینه های جانبی برای شرکت ها متفاوت می باشد، نرخ های محاسبه قیمت تمام شده برای موبایل هم بسیار متغیر است. تنها مسیری که می تواند شفافیت ایجاد کرد، فعال سازی طرح افق است که مطالبه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سامانه همتا بوده است. سامانه نظارت بر شبکه فروش از واردکننده آغاز می شود و تا مصرف کننده، هر شخصی در زنجیره فروش کالا را در برمی گیرد. در این سامانه، قیمت کالا از فروشنده تا خریدار ثبت می شود و این فرایند می تواند در بازار موبایل شفافیت ایجاد نماید.
وی ضمن اشاره به راهکارهای افزایش قدرت خرید مردم اظهار نمود: پیشنهاد ما این بوده که تخصیص ارز به خصوص برای کالاهایی که سهم عمده ۹۰ درصد متقاضی را در بازار دارد، در اولویت ویژه قرار گیرد و دائما به این کالا تخصیص ارز بدهند. اگر هزینه ها به نظر بالا می رسد، دولت با کم کردن سود بازرگانی و تسهیلاتی که می تواند در موارد مختلف برای بازرگانان ایجاد نماید، می تواند کمک نماید که قیمت تمام شده کالا کاهش پیدا کند و به مصرف کننده برسد.1399/09/17
12:21:33
5.0 / 5
1122
تگهای خبر: فروش , موبایل , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان