در پروسه هك سایت دولتی، داده ای نشت نشده است

در پروسه هك سایت دولتی، داده ای نشت نشده است سازمان فناوری اطلاعات اعلام كرد  است: تغییر ظاهر ( Deface) ورودی سایت رصد و پایش مدیریت 23 پروژه اولویت دار دولت الكترونیكی از منظر نشت اطلاعات، هیچ نوع دستاوردی برای هكرها نداشته است.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، روز گذشته در رسانه ها عنوان شد که سایت ۲۳ پروژه اولویت دار دولت الکترونیکی به آدرس e-monitor.ito.gov.ir هک و اطلاعات آن از دسترس خارج شده است. در این راستا سازمان فناوری اطلاعات اعلام نمود سامانه رصد و پایش مدیریت ۲۳ پروژه اولویت دار دولت الکترونیکی در تاریخ ۲۰ آبان سال ۱۳۹۹ مورد حمله قرار گرفته که منجر به انتشار بعضی از اخبار نادرست در این خصوص شده است. بنا بر این توضیحاتی جهت اطلاع افکار عمومی ارائه می شود.
سامانه رصد و پایش مدیریت ۲۳ پروژه اولویت دار دولت الکترونیکی با هدف پیگیری مطالبات عمومی در هفته دولت رونمایی گردید و در دسترس عموم قرار گرفت. در این سامانه اطلاعات خوداظهاری ۲۵ دستگاه اجرائی کشور، در قالب ۲۳ پروژه دولت الکترونیکی شامل اطلاعات وضع موجود هر پروژه، میزان پیشرفت و بررسی برنامه پروژه، وضعیت مطلوب پروژه و سایر اطلاعاتی که در قالب پروتکل های مورد توافق مشخص شده بودند و در رابطه با اطلاعات کنترل این پروژه ها هستند، انتشار یافته بود.
سامانه مذکور یک سامانه شفافیت برای دسترسی شهروندان به اطلاعات این پروژه ها بوده است که تمامی اطلاعات واردشده توسط دستگاه ها در قالب های ازپیش تعیین شده و به صورت استاندارد در اختیار عموم قرار گرفته بود و تمامی شهروندان با مراجعه به درگاه اصلی این سامانه قادر به دستیابی به این اطلاعات بدون نیاز به هیچ نوع دسترسی خاصی بوده اند. این امر توسط معاون سیاست گذاری سازمان فناوری اطلاعات اطلاع رسانی شده بود. بدین سان این سامانه حاوی هیچ نوع اطلاعات محرمانه یا غیرقابل انتشار نبوده است.
تغییر ظاهر ( Deface) ورودی سایت از منظر نشت اطلاعات، هیچ نوع دستاوردی برای هکرها نداشته است و داده هایی که در این حمله مورد نفوذ قرار گرفته اند، همان داده هایی بودند که در اختیار عموم قرار گرفته بودند و حتی سامانه اصلی ورود و مدیریت داده ها (که داده های قابل انتشار دستگاه های اجرائی در آن ارائه می شده و ورودی دستگاه ها بوسیله آن بوده) نیز از حمله انجام شده مصون بوده است.
سازمان فناوری اطلاعات همین طور ضمن عذرخواهی بابت در دسترس نبودن سایت مورد نظر، عنوان نمود بمنظور جلوگیری از تکرار این اتفاق بعد از بهبود لطمه پذیری از هفته آتی این سامانه برای استفاده عمومی و افزایش شفافیت و نظارت عمومی باردیگر در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
منبع:

1399/08/23
18:44:55
5.0 / 5
1438
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان