بودن یا نبودن شبكه ملی اطلاعات ربطی به حمله های سایبری ندارد

بودن یا نبودن شبكه ملی اطلاعات ربطی به حمله های سایبری ندارد به گزارش می هاست یك عضو حقیقی شورایعالی فضای مجازی با اشاره به اینكه با راه اندازی شبكه ملی اطلاعات پهنای باند ارزان می شود، درباره حملات سایبری اظهار داشت: حملات سایبری امكان دارد از داخل كشور یا خارج صورت گیرد، چونكه شبكه ملی اطلاعات به اینترنت وصل است و بر این اساس امكان حمله از خارج كشور هم وجود دارد، اما بودن یا نبودن شبكه ملی اطلاعات ربطی به حمله های سایبری ندارد.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، طرح شبکه ملی اطلاعات در کشور از اواخر سال ۱۳۸۴ مطرح و مهم ترین دلیل پیاده سازی این شبکه در آن سال کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت اعلام شد، اما اساس شبکه ملی از سال ۱۳۹۲ در شورایعالی فضای مجازی بازتعریف شد. در سند «ضرورت تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات» تصویب شده در سال ۱۳۹۵ هم آمده که شبکه ملی اطلاعات بعنوان زیرساخت ارتباطی کل فضای مجازی، شبکه همه شبکه های کشور است.
همان زمان شورایعالی فضای مجازی در تشریح خدمات پایه کاربردی شبکه ملی اطلاعات، این خدمات را بخش غیر قابل اجتناب از این شبکه دانست که دارای جنبه ی راهبردی با مخاطب داخلی بالایی هستند. مرکز داده (میزبانی و ذخیره سازی)، خدمات نام و نشان گذاری، جویشگر، رایانامه، پیام رسان های ارتباطی، هاب پیام و مراکز تبادل اطلاعات و هم اغلب خدمات رایانش ابری، از مهمترین خدمات باکیفیت شبکه ملی اطلاعات اعلام شدند.

در شاخصهای ارزیابی شبکه ملی اطلاعات اختلاف وجود دارد
در این راستا رسول جلیلی -عضو حقیقی شورایعالی فضای مجازی- در گفت وگوی ویژه خبری، با اشاره به اینکه بر مبنای قانون باید تابحال ۸۰ درصد شبکه ملی اطلاعات راه اندازی می شد، اما حالا ۵۰ درصد کار انجام شده است، اظهار داشت: در شاخصهای ارزیابی شبکه ملی اطلاعات اختلاف وجود دارد، چونکه مجری می خواهد آمار بهتری عرضه نماید، اما ناظران با دقت بیشتری آمار می دهند ازاین رو ناظران عدد تحقق شبکه ملی اطلاعات را ۳۰ تا ۳۵ درصد و مجریان ۶۰ تا ۷۰ درصد اعلام می کنند. کاربران این شبکه هم به علت مقایسه شبکه ملی اطلاعات کشورمان با دیگر شهرهای دنیا آنرا ضعیف می دانند.
وی با اشاره به اینکه فضای مجازی صحنه جدید مقابله ما با دشمنان است، اضافه کرد: شبکه ملی اطلاعات در لایه زیرساخت ارتباطی وضع قابل قبولی دارد، اما در بحث زیرساخت اطلاعاتی، چون مرکز داده نداریم نمی توانیم از نظر تعرفه و کیفیت با خدمات کشورهای دیگر رقابت نماییم. باید برای ایجاد زیرساخت ها و مرکز داده و تعرفه ها یارانه بدهیم.
عضو حقیقی شورایعالی فضای مجازی با اشاره به اینکه در لایه خدمات کاربردی کمترین پیشرفت را داریم، اظهار داشت: ما بسته های اطلاعاتی مان را به خارج می فرستیم و هزینه های ارسال و دریافت آنرا می پردازیم. هزینه زیرساخت های خدمات پایه را باید دولت بدهد و با پرداخت تسهیلات پنج میلیارد تومانی از آنها حمایت کنند.
جلیلی اظهار داشت: اگر در این حوزه چرخه اقتصادی ایجاد شود و واردات گران و از صادرات پهنای باند و محتوا حمایت شود، سرمایه گذاران برای ایجاد مرکز داده وارد خواهند شد. در گذشته جهت راه اندازی شبکه ملی اطلاعات اراده ای وجود نداشت، اما حالا این اراده بخصوص بعد از نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی به رئیس جمهوری پارسال بوجود آمده و روند کار سرعت یافته است.

با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات پهنای باند ارزان می شود
وی با اشاره به اینکه با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات پهنای باند ارزان می شود اضافه کرد: با این حرف که برخی با واسطه گری با ایجاد شبکه ملی اطلاعات مقابله می کنند مخالف هستم.
عضو حقیقی شورایعالی فضای مجازی اضافه کرد: حملات سایبری امکان دارد از داخل کشور یا خارج صورت گیرد، چونکه شبکه ملی اطلاعات به اینترنت وصل است و بر این اساس امکان حمله از خارج کشور هم وجود دارد، اما بودن یا نبودن شبکه ملی اطلاعات ربطی به حمله های سایبری ندارد. اگر دستگاهی هوشیار نباشد و از نرم افزارهای مقابله با حملات سایبری استفاده نکند هر زمانی امکان دارد این حملات به آن دستگاه صدمه برساند.
جلیلی اظهار نمود: اگر نسل چهار اینترنت خوب داشته باشیم مشکلات چند سال آینده ما در این حوزه رفع می شود، چونکه ما کشور در حال توسعه هستیم و این کیفیت برای شرایط کنونی ما کافی است. ما نباید خویش را با آمریکا یا چین مقایسه نماییم. اگر در عرصه فضای مجازی توجیه اقتصادی وجود داشته باشد بخش خصوصی برای سرمایه گذاری وارد و مشکلات حل می شود.

برای مشخص شدن میزان راه اندازی شبکه ملی اطلاعات باید به اسناد رجوع شود
همینطور ابوالفضل روحانی -معاون راهبری، فنی مرکز ملی فضای مجازی- در این برنامه اظهار داشت: در حوزه شبکه ملی اطلاعات کارها در حوزه کلان طرح ها و ریزطرح ها مشخص و بررسی شده است و برای مشخص شدن میزان راه اندازی این شبکه باید به این اسناد رجوع شود.
وی ادامه داد: طبق گزارش ناظر اجرای طرح شبکه ملی اطلاعات تا آخر شهریور سالجاری، ۲۵ درصد این شبکه به راه افتاده است. البته امکان دارد برخی کارها در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شده باشد که تابحال گزارش آن به مرکز ملی فضای مجازی نرسیده است.
معاون راهبری فنی مرکز ملی فضای مجازی اضافه کرد: اگر بخواهیم از شبکه ملی اطلاعات به خوبی استفاده نماییم باید خدمات خود همچون پیام رسان های ملی و جویشگرهای ملی را روی آن راه اندازی نماییم. برای موفق شدن این خدمات نیازمند حمایت خوب از آنها و فرهنگ سازی در بین مردم جهت استفاده از این نرم افزارهای ملی هستیم. اگر پیام رسان ها و جویشگرهای داخلی را در رقابت ناجوانمردانه با مشابه خارجی آنها قرار دهیم، نمی توانند رقابت کنند.

ترافیک اینترنت هزینه های زیادی را به کشور تحمیل می کند
روحانی با اشاره به اینکه ترافیک اینترنت هزینه های زیادی را به کشور تحمیل می کند و مردم پول آنرا می پردازند اظهار داشت: ضرورتی ندارد برای ترافیک و اطلاعات داخلی کشور هزینه دهیم.
وی درباره واسطه گری در عرصه اینترنت اضافه کرد: امکان دارد تخلفی وجود داشته باشد، اما نمی پذیریم که مجموعه ای ساختاریافته در حال مقابله با شبکه ملی اطلاعات باشد. بعد از ابلاغیه رهبر معظم انقلاب پارسال کار جهت راه اندازی شبکه ملی اطلاعات به شدت سرعت گرفته است. البته به روند کار گله داریم، چونکه این سرعت باید از سال 1393 و 1394 آغاز می شد.
معاون راهبری فنی مرکز ملی فضای مجازی اظهار داشت: سند معماری و طرح کلان شبکه ملی اطلاعات کار بسیار بزرگی است و ما با طرح پیچیده ای دست و پنجه نرم می نماییم. شبکه ملی اطلاعات برای صیانت از اطلاعات ملی است، اما اگر کشوری بخواهد به ما حمله سایبری کند این ربطی به شبکه ملی اطلاعات ندارد.
روحانی اظهار داشت: برای شبکه ملی اطلاعات مصوب کردیم هزینه ترافیک داخلی یک دوم خارجی باشد و همه اپراتورهای داخلی آنرا رعایت نمایند. البته تعرفه باید به سمت یک سوم یا یک چهارم تعرفه خارجی برود تا مردم از شبکه داخلی استفاده کنند.
وی تصریح کرد: شبکه ملی اطلاعات سکویی جهت استفاده شبکه های ملی مانند شبکه شاد است که از این عرصه استفاده می نمایند. جهت راه اندازی شبکه های داخلی نیازمند نرم افزار و طراحی خوب آنها هستیم. برای شبکه ملی اطلاعات باید الگوی کسب و کار تعریف نماییم که سرمایه ها برای تولید خدمات وارد این شبکه شوند.

شبکه ملی اطلاعات همپای تحولات جهانی نیست
حسین نوری خواه -کارشناس فضای مجازی- هم اظهار نمود: شبکه ملی اطلاعات همپای تحولات جهانی نیست و طرح کلان معماری شبکه ملی اطلاعات حتی اگر محقق شود در شرایط رقابتی قرار نمی گیرد. حالا بعنوان نمونه حد تأخیر در دنیا یک میلی ثانیه، اما در کشورمان ۳۰ میلی ثانیه هدف گذاری شده است و این مساله را در زمینه های دیگر هم می بینیم. برای پیشرفت و به روز شدن شبکه ملی اطلاعات بر مبنای آنچه که در تحولات جهانی بروز می کند باید بخش خصوصی وارد صحنه شود.
مسلم معین -کارشناس فضای مجازی- هم با اشاره به اینکه محقق نشدن شبکه ملی اطلاعات به علت نبودن اراده است، اظهار داشت: سوال این است که چه کسانی با ارزانی اینترنت و راه اندازی شبکه ملی اطلاعات مخالفند.
معین اظهار داشت: به علت راه اندازی نشدن کامل شبکه ملی اطلاعات برخی شرکت ها با دلالی و واسطه گری پول زیادی به دست می آورند تا سخن از شبکه ملی اطلاعات می شود به مردم می گویند شبکه ملی اطلاعات نوعی فیلترینگ است و بر این اساس هم طرح مجلس شورای اسلامی که بساط فیلترینگ را در کشور جمع کرد، بعنوان طرح فیلتر کردن اینترنت معرفی کردند. این شرکت ها خویش را نماینده مردم معرفی می کنند و می گویند مردم از پلت فرم های داخلی استفاده نمی کنند.
منبع:

1399/08/21
22:31:33
5.0 / 5
1221
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان