در یك مطالعه بررسی شد

تاثیر استفاده از گوشیهای هوشمند بر افسردگی سالمندان

تاثیر استفاده از گوشیهای هوشمند بر افسردگی سالمندان می هاست: یافته های یك مطالعه نشان داد كه سالمندانی كه از گوشی هوشمند استفاده می نمایند، افسردگی كم تری نسبت به دیگر سالمندان دارند و استفاده از این ابزار نقش مثبتی در كاهش افسردگی سالمندان دارد.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، سالمندی دوره حساسی از زندگی است چونکه در این دوران انسان بیشتر در معرض تهدیدات بالقوه نظیر بیماریهای مزمن، تنهایی و انزوا قرار می گیرد و افزایش سن با بعضی از اختلالات و ناتوانی های روانی هم راه است. اختلالات روانی نیز در سالمندان، شایع است و اختلالات شناختی و افسردگی از شایع ترین این اختلالات هستند.
برخی متخصصین معتقدند، افرادی که سطح سلامت پایین تری دارند و به خصوص از ضعف سلامت روانی رنج می برند، شبکه اجتماعی کوچک تر و در نتیجه دوستان صمیمی کم تری دارند. مطالعاتی نشان داده اند که استفاده از برنامه های گوشیهای هوشمند می توانند بعنوان روشی جدید برای کنترل افسردگی استفاده شوند.
در مورد تاثیرات استفاده از اینترنت، نتایج متناقضی وجود دارد. بعضی از مطالعات استفاده از اینترنت را موجب توسعه روابط اجتماعی و کاهش احساس تنهایی فرد می دانند و برخی به این نکته اشاره دارند که به سبب کاهش روابط چهره به چهره، افزایش استفاده از اینترنت می تواند تاثیری معکوس داشته باشد.
از آن جایی که در مورد میزان و نحوه استفاده سالمندان ایرانی از گوشیهای هوشمند و اینترنت مطالعه ای انجام نشده است، در نتیجه از تاثیر این ابزار بر افسردگی این گروه، اطلاعات کمی وجود دارد. بنا بر این پژوهشگران نقش استفاده از گوشیهای هوشمند در میزان افسردگی سالمندان بازنشسته را مورد بررسی قرار دادند.
«نوشین یوشنی»؛ پژوهشگر مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد و «سکینه گرایلو»؛ پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی گلستان به همراه همکارانشان در این مطالعه مشارکت داشتند.
در این مطالعه ۴۰۸ نفر از سالمندان بازنشسته بخش دولتی شهر یزد به صورت تصادفی انتخاب شدند. معیارهای ورود به این مطالعه شامل؛ سن بالای ۶۰ سال، سکونت در شهر یزد، عدم مبتلاشدن به بیماریهای روانی، عدم مبتلاشدن به ناشنوایی و تمایل به شرکت در مطالعه بود. همین طور سالمندانی که معلولیت شدید داشتند و به هر علت قادر به پاسخ گویی نبودند، از مطالعه خارج شدند.
برای جمع آوری داده ها در این مطالعه از پرسش نامه اطلاعات جمعیت شناختی (جنسیت، سن، تاهل، تحصیلات و...) و مقیاس افسردگی سالمندان استفاده شد.
میانگین سنی سالمندان مورد مطالعه؛ ۶۷.۸۵ سال و حداقل و حداکثر سن به ترتیب ۶۰ و ۹۰ سال بود. ۳۸.۴ درصد (۶۰ نفر) از شرکت کنندگان دلیل استفاده از تلفن همراه را دریافت اطلاعات و آگاهی ذکر کردند و ۳۲.۲ درصد (۳۷ نفر) از این ابزار جهت سرگرمی استفاده می کردند.
طبق یافته های این مطالعه شدت افسردگی در سالمندانی که از گوشی هوشمند استفاده می کردند کم تر از افرادی بود که دارای گوشی هوشمند نبودند و حدودا نیمی از افراد شرکت کننده در این پژوهش، افسردگی نداشتند. در این مطالعه؛ میانگین افسردگی در زنان بیشتر از مردان بود و افرادی که تحصیلات زیر دیپلم داشتند و از گوشی هوشمند بهره مند نبودند، میزان افسردگی بیشتری داشتند.
بگفته پژوهشگران این مطالعه؛ باتوجه به نقش مثبت گوشیهای هوشمند در کاهش افسردگی سالمندان باید برنامه های موردنیاز سالمندان بوسیله شبکه های مجازی طراحی شود. استفاده متناسب و متوسط ممکنست برای بهبود وضعیت روحی و روانی کمک کننده باشد.
این پژوهشگران می گویند: «از نتایج این مطالعه می توان برای برنامه ریزی و سیاست گذاری مناسب در زمینه مشکلات دوره سالمندی همچون تنهایی و افسردگی سالمندان استفاده کرد، برای اینکه با دگرگونی های این دوره از زندگی، نیازهای روانی-جسمی- اجتماعی سالمندان دستخوش تغییر می شود و باید تغییرات و نیازهای تازه به وجود آمده را مد نظر قرار داد. همین طور با بهره گیری از برخی آموزش ها می توان افسردگی و دیگر عوارض این دوران را کاسته و آنرا به دوره ای مطلوب برای سالمندان تبدیل کرد و با سیاست گذاری دولتی سبب ارتقای کیفیت زندگی آنان شد».
این مطالعه، طرح پژوهشی تصویب شده در مرکز تحقیقات سلامت سامندی و کمیته اخلاق در پژوهش دانشکده بهداشت یزد است. نتایج این پژوهش پاییز سال جاری به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «نقش استفاده از گوشیهای هوشمند در میزان افسردگی سالمندان بازنشسته» در فصل نامه آموزش بهداشت و ارتقای سلامت انتشار یافته است.
منبع:

1399/08/19
23:22:48
5.0 / 5
1147
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان