لوریس چكناواریان:

ماندگاری شجریان به سبب ارتباط مستمر با مردم بود

ماندگاری شجریان به سبب ارتباط مستمر با مردم بود به گزارش می هاست رهبر پیشین اركستر ملی و چهره شناخته شده موسیقی ایران با اشاره به هنرمندبودن استاد شجریان به معنای اخص كلمه و سادگی و نوآوری بعنوان مهمترین خاصیت های شخصیت فردی و هنری او اظهار داشت: ماندگاری این استاد آواز به سبب ارتباط مستمر با مردم بود.لوریس چکناواریان در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به باورپذیر نبودن گذشت یک هفته از فقدان صدای آواز موسیقی سنتی ایران اظهار داشت: شجریان، هنرمندی بزرگ، با شهامت، دوراندیش و افتخارآمیز برای ملت و موسیقی سنتی ایران بود.
رمز جاودانگی شجریان میان مردم

هنرمند بودن به معنای اخص کلمه، سادگی و نوآور بودن موجب شد تا شجریان باتوجه به فعالیتش در عرصه موسیقی سنتی بتواند با تمامی اقشار مردم با هر طبقه، جایگاه، نگرش فکری و سلیقه ای با زبان هنر ارتباط برقرار کند.

رهبر ارکستر و چهره بین المللی هنر موسیقی ایران اشاره کرد: هنرمند وقتی کیفیت خودرا نگه دارد، نگاه و فکرش مردم باشد و مستمر مشغول فعالیت و کار باشد و در عین حال دست به خلاقیت و نوآوری بزند، با هنرش می تواند همیشه ارتباط مستمر خودرا با مردم حفظ کند و همین مسئله به رمز جاودانگی هنرمند در نگاه مردم بعنوان اصلی ترین مخاطبان هنر او تبدیل خواهد شد.هنرمند خوب انتخاب شده خداوند است

چکناواریان در پاسخ به این پرسش که آیا باتوجه به جریان هنر میان جوانان امروز می توان به تولد شجریان هایی دیگر در عرصه موسیقی ردیفی-دستگاهی ایران امید داشت یا زنده نام شجریان هنرمندی یکه و یگانه بود اظهار داشت: هر هنرمندی یکتاست و هیچگاه تکرار نمی گردد. زنده نام شجریان نیز با هنرش از ایران و فرهنگش در جهان سخن گفت و آثار او قسمتی از شناسنامه فرهنگ و هنر ایران در جهان شناخته می شود.

وی اضافه کرد: استاد شجریان طی بیش از شش دهه فعالیت بسیاری را تحت تاثیر قرار داد، شاگران بسیاری آموزش داد که شاید خلف ترین آنها فرزندش همایون شجریان باشد. اعتقاد دارم شجریان های دیگر متولد خواهند شد آن گونه که شجریان در طول زمان متولد شد.

هنر مانند رودخانه ای است که همیشه دائر است، جریان دارد و از حرکت نمی ایستد. هر زمانی هنرمند خودرا به وجود می آورد. حال هنرمند است که می تواند در ارتباط مستقیم با مردم، کار مستمر، خلاقیت و نوآوری جای خودرا میان آنها باز کند. هنرمند خوب انتخاب شده خداوند است برای مردم و شجریان نیز این گونه بوده است.

استاد محمدرضا شجریان بعد از تحمل دوره طولانی بیماری روز پنجشنبه گذشته (۱۷ مهر) در بیمارستان جم تهران در ۸۰ سالگی از دنیا رفت. مراسم اقامه نماز بر پیکر استاد محمدرضا شجریان بامداد جمعه (۱۸ مهر ماه) در بهشت زهرا(س) با حضور شمار زیادی از اساتید موسیقی و علاقه مندان به خسرو آواز ایران اجرا شد. بنا به وصیت استاد پیکر وی به شهر توس منتقل و بامداد شنبه (۱۹ مهر) در کنار مقبره فردوسی بزرگ به خاک سپرده شد.

استاد شجریان حلقه ای از زنجیره گرانسنگ استادان موسیقی و آواز اصیل و سنتی بود که نامش در کنار اساتیدی نظیر عبدالله دوامی، اسماعیل مهرتاش و حسین طاهرزاده در تاریخ موسیقی ایران قرار گرفت، نامی که تا سال ها ظهور جانشینی برای او نا ممکن بنظر می رسد.

وی زاده اول مهر ۱۳۱۹ در مشهد، موسیقی دان، آهنگ ساز، خواننده و خوشنویس ایران زمین و نامزد دو جایزه گرمی بود که توسط سایت انجمن آسیا بعنوان پرآوازه ترین هنرمند موسیقی اصیل ایرانی معرفی گردید. همین طور روزنامه ونکوورسان او را یکی از مهم ترین هنرمندان موسیقی در سال ۲۰۱۰ و یکی از ۵۰ صدای برتر جهان معرفی کرده بود.

شجریان در طول فعالیت هنری خود موفق به تولید حدود ۶۰ آلبوم موسیقی، خوانندگی در تیتراژ فیلم هایی چون دلشدگان، ابجد و زمستان، و اجرای بیش از ده ها کنسرت داخلی و بین المللی شده است.منبع:

1399/07/26
15:05:59
5.0 / 5
1339
تگهای خبر: آموزش , سایت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان