بلای جدید دستگاه های اینترنت اشیا

بلای جدید دستگاه های اینترنت اشیا می هاست: بات نت جدید HEH كه اخیرا كشف شده است، می تواند تمام داده های سیستم های آلوده مانند روترها، سرورها و دستگاه های اینترنت اشیا (IoT) را پاك كند.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، بات نت (Botnet) شبکه ای از چندین کامپیوتر است که مخفیانه و بدون اطلاع صاحبانشان، توسط یک بات مستر (Bot Master) برای انجام کارهای مخرب یا ارسال ایمیل های هرزنامه تحت کنترل گرفته شده است. این بات نت ها یا دستگاه های اجیرشده می توانند بسیار مشکل ساز باشند.
حمله بات ها مانند باج افزارها که سایت ها را بطور کامل قفل می کنند، اخیرا بیشتر مطرح شده و منجر به نارضایتی شده است. حمله بات ها نامحسوس است، به همان اندازه هم برای یک تجارت ویران کننده است، برای اینکه حساب های اعتباری به سرقت می رود و به فروش می رسد، اطلاعات کارت ها ناقص می شوند و تصمیمات بدی برمبنای داده های ناقص گرفته می شود. اطمینان بیش از اندازه به امنیت سایبری، مشاغل را قربانی حمله بات ها می کند.
در این راستا و به نقل از مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری، بات نتی شناسایی شده که با حمله به هر سیستم متصل به اینترنت که درگاه های (۲۳ و ۲۳۲۳) Telnet خودرا به صورت آنلاین در معرض قرار می دهند، گسترش پیدا می کند. بات نت HEH، با به دام انداختن دستگاه های آلوده، آنها را به انجام حملات Telnet در اینترنت مجبور می کند تا موجب تقویت بات نت شوند؛ این خاصیت بات نت به مهاجمان اجازه می دهد تا ضمن اجرای دستورات Shell روی دستگاه آلوده، همین طور فهرستی از عملیات shell از پیش تعریف شده، را اجرا کنند تا تمام پارتیشن های دستگاه پاک شود.
بدافزار HEH، در عین حال فاقد هرگونه خاصیت های تهاجمی از قبیل توانایی راه اندازی حملات DDoS، امکان نصب Crypto-miners یا کدی برای اجرای پروکسی ها و پخش ترافیک برای عاملان مخرب است. پایگاه اینترنتی zdnet نیز نوشته است: از آنجائیکه این بات نت، نسبتاً جدید است، پژوهشگران نمی توانند تشخیص دهند که آیا عمل پاک سازی دستگاه از روی عمد انجام می شود یا فقط یک روال خود تخریبی با کدگذاری ضعیف است. اما صرف نظر از هدف، اگر این خاصیت بات نت راه اندازی شود، می تواند به غیرفعال شدن صدها یا هزاران دستگاه منجر شود.
این مسئله می تواند شامل روترهای خانگی، دستگاه های هوشمند اینترنت اشیا (IoT) و حتی سرورهای لینوکس باشد. بات نت می تواند با پورت های Telnet هرچیزی با امنیت ضعیف، حتی سیستم های ویندوز را آلوده کند، اما بدافزار HEH فقط در سیستم عامل (* NIX) کار می کند. از آنجائیکه پاک کردن همه پارتیشن ها، سیستم عامل یا firmware دستگاه را نیز پاک می کند، این عملیات قابلیت این را دارد که بطور موقت دستگاه ها را brick کند (از کار بیندازد) - تا زمانی که firmware یا سیستم عامل آنها باردیگر نصب شود.
منبع:

1399/07/22
13:25:59
5.0 / 5
1506
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان