تقویت همكاری در اوراسیا راهكاری برای شكست تحریم ها

تقویت همكاری در اوراسیا راهكاری برای شكست تحریم ها عضویت جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا و تقویت ارتباطات اقتصادی و تجاری با كشورهای عضو این اتحادیه، از طرف كارشناسان یكی از راهكارهای شكست تحریم های ظالمانه دولت آمریكا ارزیابی شده است.


مقام های ایرانی، عقد موافقت نامه میان ایران با اتحادیه اوراسیا را آزمونی جهت بررسی آمادگی زیرساخت تجارت با جهان می دانند و سبب می شود تا زیرساخت های مبادلات تجاری مورد ارزیابی قرار گیرد و برای رفع مشکلات آن برنامه ریزی به عمل آید.
اواسط شهریور ماه امسال، «رضا اردکانی» وزیر نیرو اظهار داشت: جایگاه ایران در بازار ۲۰۰ میلیون نفری اتحادیه اقتصادی اوراسیا باید بیشتر از شرایط فعلی ارتقاء یابد، چنانچه این هدف تحقق نیابد، در آینده در این بازار نقش اندکی خواهیم داشت و با مشکلاتی روبرو می شویم.
به گفته وزیر نیرو، چنانچه جایگاه ایران را در اتحادیه اوراسیا محکم نسازیم، وقتی سیل امکانات و شرکت ها به میدان آمد، وضعیت خوب فعلی را نخواهیم داشت.
وی اضافه کرد: پیش بینی می شود تا آبان ماه آینده این فرصت را پیدا نماییم که الحاق ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا دایمی شود، اما چنانچه درتحقق برنامه ها موفق نشویم، الحاق به این اتحادیه موقتی است.
اردکانی پیش تر اعلام نموده بود که فرصت های زیادی را درگذشته به سبب حضور نداشتن سازمان یافته و هدفمند دربازارهای منطقه از دست داده ایم و نباید دیگر این تجربه تکرار شود و با
توجه به سیاست ایران برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، رویکرد افزایش صادرات غیر نفتی و یافتن بازارهای جدید منطقه ای در دستور کار قرار گرفته است.
امروز در شرایطی که جمهوری اسلامی ایران تحت تحریم های ظالمانه غرب قرار دارد و اروپا نیز نتوانسته به تعهداتش جامه عمل بپوشاند، همکاری همه جانبه با اوراسیا فرصت های فراوانی را برای توسعه مبادلات منطقه ای و افزایش صادرات غیرنفتی این کشور فراهم خواهد ساخت.
یکی از راههای افزایش صادرات غیرنفتی برگزاری نمایشگاه های بین المللی است که این مساله فرصتی را برای معرفی خیلی از توانمندی های صنعتی و تولیدی ایران فراروی تولیدکنندگان قرار می دهد و می تواند زمینه همکاریهای مشترک میان کشورها را بیش از پیش ارتقا بخشد.
به گفته مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران، بر طبق سیاست معرفی ظرفیت های تولیدی و صادراتی کشور، افزایش حجم مبادلات تجاری و ارتقای همکاریهای اقتصادی با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، اولین نمایشگاه دراین زمینه در تهران در بهمن ماه امسال برگزار می گردد.
«بهمن حسین زاده» اضافه کرد: اولین نمایشگاه بین المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا با مشارکت فعالانه کشورهای عضو این اتحادیه برای بهمن ماه سال ۹۹ برنامه ریزی و در دستور کار است.
به گفته وی، برگزاری اولین نمایشگاه بین المللی اوراسیا فرصتی مناسب برای گردهمایی و معرفی قابلیت ها، ارتقای ظرفیت های رقابت پذیری صنعتی و تجاری، برند سازی و معرفی نام و اعتبار محصولات تولیدی ایران به فعالان صنعتی و اقتصادی کشورهای عضو اوراسیا است.
مدیر عامل شرکت نمایشگاه های بین المللی اضافه کرد: برای ایجاد یک زنجیره مناسب از تولید تا صادرات، لزوم دارد به نیازهای متنوع منطقه ای و بین المللی در استقبال از محصولات تولیدی توجه ویژه ای شود و یکی از عوامل کاملا موثر در کاهش آثار تحریم ها ایجاد ظرفیت های پایدار صادراتی در کشور های دوست و همکار است.
وی با اعلان اینکه نمایشگاه بین المللی اوراسیا بعنوان حلقه ارتباطی در گسترش مناسبات، همگرایی اقتصادی، تقویت روابط مشترک مثمر ثمر خواهد بود، اضافه کرد: این نمایشگاه، دپیلماسی اقتصادی ایران را با اعضای این اتحادیه تقویت می کند و در قالب توسعه صادرات غیر نفتی ظرفیت های جدیدی را برای فعالان اقتصادی ایران فراهم می سازد.
حسین زاده اشاره کرد: این رویداد صنعتی و نمایشگاهی برای اولین بار با اتکا به توانمندی فعالان تولیدی در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می گردد و آثار مثبت برای آینده اقصادی کشور خواهد داشت.
موافقت نامه ای تجاری میان ایران و اتحادیه اوراسیا در آبان ماه گذشته به امضا رسید که برمبنای آن ۸۶۰ قلم کالایی میان ایران و پنج کشور متحد اقتصادی مبادله می شود که آمارها طی ماه های گذشته نشان میدهد که افزایشی ۶۳ درصدی در صادرات با این کشورها تحقق یافته و همین طور مقرر شده تا برای سال دوم این موافقت نامه اقدام هایی برای آغاز مذاکره های تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا صورت گیرد.
اوراسیا که یک اتحادیه اقتصادی می باشد، با حضور پنج کشور روسیه، قزاقستان، بلاروس، قرقیزستان و ارمنستان بعنوان اعضای اصلی از سال ۲۰۱۵ کار خودرا در زمینه سیاست گذاری اقتصادی، اقتصاد کلان و مهاجرت نیروی کار در جهت تجارت آزاد و موافقت نامه های تجاری با کشورهای دیگر شروع کرد.
اکنون کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا ۲۰ میلیون کیلومتر مربع مساحت و بیش از ۱۸۳ میلیون نفر جمعیت دارند که ۵.۲ درصد جمعیت جهان را شامل می شود.
جمهوری اسلامی ایران، ویتنام و سنگاپور با توافقنامه های موقت به آن متصل شده اند و رایزنی ها برای حضور صربستان، مصر، آرژانتین، اردن و تایلند نیز ادامه دارد.


1399/07/13
21:50:38
5.0 / 5
1625
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان