رییس سازمان توسعه تجارت پاسخ داد

مرزنشینان چقدر ارز صادراتی را باز نگرداندند؟

مرزنشینان چقدر ارز صادراتی را باز نگرداندند؟ به گزارش می هاست بعد از آنكه اتاق بازرگانی اعلام نمود بخش قابل توجهی از ارز باز نگشته به كشور ارتباطی به دارندگان كارت های بازرگانی ندارد، حال به نظر می آید دولت برنامه ریزی خویش را برای سایر بخش های تجاری گسترش داده است.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، در کنار فعالیتهایی که از راه دارندگان کارت های بازرگانی برای واردات و صادرات انجام می شود یکی از گروه هایی که امکان تجارت در ایران را دارند ساکنان مناطق مرزی کشور هستند. این ساکنان با استفاده از مجوزهای قانونی و دریافت کارت پیله وری امکان تجارت پیدا کرده اند و در طول سال بخشی از آمار تجاری ایران به آن اختصاص دارد.
در روزهای گذشته مسؤلان اتاق های بازرگانی اعلام نمودند که بخشی از ارز بازنگشته به کشور در اختیار این پیله وران است و ازین رو برای بازگشت ارز باید در این عرصه هم برنامه ریزی داشت.
چند روز بعد از مطرح شدن این اقدام رئیس سازمان توسعه تجارت در نشست کمیته ارزی این سازمان جزئیات جدید از فعالیت پیله وران عرضه کرده است.
طبق آمارهای زادبوم در سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ حدود ۱۰ هزار فعال تجاری در حوزه پیله وری و مرزنشینی مبادرت به تجارت کرده اند.
براین اساس حدود ۹۶۰۰ واحد غیرتولیدی و ۱۰۰ واحد تولیدی بوده اند و در مجموع حدود ۱.۵ میلیارد دلار یا ۱.۴ میلیارد یورو تعهد ارزی دارند.
آمارهای سازمان توسعه تجارت نشان داده است که بیشترین واحدهای فعال در این عرصه به سه استان سیستان و بلوچستان، کردستان و آذربایجان غربی مربوط است.
زادبوم این وعده را داده که به منظور شفاف کردن این فعالیتهای تجاری و همینطور پشتیبانی از ساکنان مناطق مرزی کشور در سطح کلان تصمیمات جدید مانند تایید واردات معادل سهمیه صادرات برای آنها در نظر گرفته شود.

منبع:

1399/06/30
22:12:21
5.0 / 5
1768
تگهای خبر: تجاری , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان