نزدیكی به پایتخت ظرفیتی برای ثروت آفرینی در قم

نزدیكی به پایتخت ظرفیتی برای ثروت آفرینی در قم می هاست: استان قم برای تبدیل شدن به قطب كارهای سودآور اقتصادی در مركز ایران خاصیت های بسیاری دارد كه ازجمله مهم ترین آنها نزدیكی به پایتخت بعنوان مهم ترین بازار كشور است.کارشناسان اقتصادی بر این نکته تاکید دارند که نزدیکی به بازار مصرف به معنای کاهش هزینه تولید و قیمت نهایی محصول است و قدرت رقابت پذیری آنرا با سایر کالاهای مشابه افزایش می دهد، سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی قم می تواند چنین مزیتی را برای بهره برداران ایجاد کند که موقعیتی مهم و کم نظیر در انجام موفق کارهای اقتصادی است؛ درهمین رابطه خبرنگار ایرنا در گفت و گو با شماری از مسئولان بخش های اقتصادی استان نگاهی به ظرفیت های کم نظیر قم برای حضور سرمایه گذاران مشتاق انجام کارهای صنعتی سودآور، پرداخت.

شهرک های صنعتی قم کانون سرمایه گذاری در مرکز ایران

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم پیرامون این مساله اظهار داشت: شهرک های صنعتی قم با در اختیار داشتن امکانات زیرساختی موردنیاز برای کارهای تولیدی درسطوح مختلف، دسترسی به مهم ترین راه های مواصلاتی کشور و نزدیکی به تهران بعنوان بزرگ ترین بازار مصرف داخلی، بهترین مکان برای سرمایه گذاری و انجام کارهای صنعتی است.
مهرداد غضنفری بیان کرد: برای سهولت هرچه بیشتر حضور سرمایه گذاران در شهرک های صنعتی قم، وضعیت شهرک ها و نواحی صنعتی استان به صورت میدانی توسط دبیرخانه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید بررسی و مشکل های آنان پایش می شود.
وی ادامه داد: هدف از تشکیل جلسه های اقتصادی استان در مناطق صنعتی، حضور میدانی و بدون واسطه مدیران در جمع سرمایه گذاران و شنیدن مسائل و نکات موردنظر آنان است، چونکه در این شرایط می توان راهکارهای رفع موانع تولید را در زمان کوتاه تر و به شکل مؤثرتری بیان کرد.
وی افزود: نتیجه مثبت این کار می تواند، شرایط اقتصادی استان را متحول و ظرفیت های صنعتی آنرا به صورت کامل شکوفا کند.
غضنفری اظهار داشت: جذب سرمایه گذار در شهرک ها و نواحی صنعتی استان ازجمله ظرفیت های موثر توسعه قم به شمار می آید که باید مسائل و مشکلات آن ازجمله در بحث تخصیص زمین موردنیاز، در چارچوب راهکارهای ملی و استانی هرچه سریع تر برطرف شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم تاکید کرد: دولت این اختیارات را در اختیار مسئولان استانها قرار داده است تا وضعیت تولید و اشتغال بهبود یابد و ما شاهد افزایش راندمان در شهرک ها و مناطق صنعتی باشیم.
غضنفری با اشاره به این که همه مسئولان استان باید به دنبال پشتیبانی از سرمایه گذاران و حل مسائل ایشان باشند، اضافه کرد: افزایش نرخ اشتغال تنها در صورت پشتیبانی از تولیدکنندگان و پشتیبانی مالی و معنوی از آنها محقق می شود.
وی با اشاره به اهمیت پشتیبانی از سرمایه گذاران اظهار داشت: نباید اجازه دهیم سرمایه گذاران به سبب حمایت نشدن و نبود بسترهای لازم همچون زمین مناسب، فعالیت اقتصادی خودرا بجای قم در منطقه دیگری انجام دهند.

صنعت قم بهترین فرصت سرمایه گذاری در قلب کشور

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم نیز دراین خصوص اظهار داشت: بخش صنعت استان با ظرفیت های مناسب بمنظور ایجاد چرخه تولید محصول و امکانات مطلوب برای کارهای اقتصادی، بهترین فرصت سرمایه گذاری در قلب کشور است.
محمود سیجانی بیان کرد: نزدیکی قم به تهران بعنوان بزرگ ترین بازار مصرف کشور یکی از عوامل رونق سرمایه گذاری در بخش تولید این استان است.
وی ادامه داد: اتصال به مهم ترین راه های حمل و نقل کشور در بخش جاده ای و ریلی و همین طور نزدیکی به فرودگاه بین المللی امام(ره) از دیگر مزایای سرمایه گذاری در حوزه صنعت قم است.
وی افزود: همین طور زیرساخت های مناسب مانند گاز، برق، آب، مخابرات و سایر امکانات موردنیاز تولیدکنندگان در شهرک های صنعتی استان و منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان برقرار است و آنان می توانند از این ظرفیت برای رونق بخشیدن به کارهای اقتصادی موردنظر استفاده کنند.
سیجانی اظهار داشت: وجود گسترده مراکز علمی و دانشگاه های تخصصی حوزه صنعت، از دیگر مزایای قم در این بخش است که می تواند نیروی انسانی ماهر موردنیاز واحدهای صنعتی را تامین کند.
وی بیان کرد: قم درزمینهٔ خیلی از صنایع فرهنگی همچون صنعت چاپ و نشر جزو استان های نخست کشور است و گسترش سرمایه گذاری در این بخش باتوجه به جایگاه علمی و مذهبی استان، می تواند درآمدزایی مناسبی درپی داشته باشد.
وی افزود: همین طور وجود مواد معدنی و محصولات کشاورزی متنوع در قم، زمینه کارهای اقتصادی گسترده در بخش ایجاد صنایع فرآوری مواد معدنی و صنایع تبدیلی و غذایی کشاورزی در این استان را ایجاد کرده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم اظهار داشت: صنایع بومی شده در استان همچون کفش و دمپایی، چوب، سنگ، صنایع پلاستیک، لاستیک و صنایع فلزی از دیگر ظرفیت های صنعتی و معدنی استان است که می توان در چارچوب خوشه های صنعتی و ارتقاء فناوری واحدهای صنعتی تولیدکننده آن، نسبت به توسعه و گسترش سرمایه در این بخش با ارائه حمایت های لازم اقدام نمود.

استان قم ظرفیت های فوق العاده ای برای سرمایه گذاری دارد

مدیرکل امور اقتصادی ودارایی قم اظهار داشت: این استان ظرفیت فوق العاده ویژه ای برای سرمایه گذاری دارد و تمام توان خودرا برای جذب سرمایه گذاران به کار می گیریم.
عادل علیپور اضافه کرد: قم، علاوه بر نزدیکی به پایتخت، شاهراه مواصلاتی ۱۷ استان کشور است و درکنار این دو شاخصه مهم، ظرفیت های صنعتی و تولیدی مطلوبی دارد.
وی افزود: مرکز خدمات سرمایه گذاری در اداره کل اقتصاد و دارایی استان، توان کارشناسی مطلوبی در شناخت و معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری دارد و تابحال اقدامات قابل توجهی در رفع موانع سرمایه گذاری در این مرکز انجام شده است.
علیپور اظهار داشت: قم به سبب خاصیت های اقلیمی، شرایط مناسبی برای سرمایه گذاری در بخش انرژی های تجدید پذیر ازجمله انرژی خورشیدی و انرژی باد دارد، ضمن این که این استان در صنایع ساختمانی و مصالح ازجمله سنگ و آجر، تولید فرش های نفیس دستباف، صنایع در رابطه با فرش ازجمله نقشه و طراحی فرش، صنایع چوب، منبت و مهم تر از همه تولید سوهان مرغوب، شناخته شده است.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی قم اشاره کرد: شهرک صنعتی شکوهیه در قم، نشان از ظرفیت اقتصادی و جغرافیایی این استان در تولید صنایع غذایی دارد و خوشبختانه ظرفیت استان در این بخش، بهتر از سایر جنبه ها، شناخته و دیده شده است.
وی اظهار داشت: باوجود اقدامات مطلوبی که در جذب سرمایه گذاری برای استان صورت گرفته، هنوز در جذب سرمایه در بخش های مختلف اقتصادی قم با وضعیت مطلوب، فاصله بسیاری داریم.

منطقه ویژه سلفچگان قم بهترین مکان برای تولید است

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم نیز اظهار داشت: این منطقه به سبب قرار گرفتن در کانون تبادلات تجاری کشور، بهترین مکان برای تولید و نگهداری کالا به شمار می آید.
سید مهدی علیزاده طباطبایی بیان کرد: فعالیت در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان بعنوان یکی از مهم ترین قطب های تجارت کشور، دارای مزایای بسیاری است که تولیدکنندگان را به فعالیت در این مکان ترغیب می کند.
وی ادامه داد: این منطقه علاوه برجذب سرمایه گذاران داخلی، امتیازاتی دارد که سبب می شود سرمایه گذاران خارجی از ظرفیت آن برای حضور در بازار ایران استفاده کنند و الان نیز رقم قابل توجهی از سرمایه گذاری بین المللی کشوردراین منطقه صورت گرفته است.
وی افزود: استقرار در چهارراه مواصلاتی کشور و نزدیکی به بزرگترین بازارهای مصرف درکنار فضای وسیع فراهم شده برای تولید و نگهداری کالا، امکان مطلوبی را برای کارهای اقتصادی در منطقه اقتصادی ویژه سلفچگان فراهم آورده است.
علیزاده طباطبایی اظهار داشت: منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم یکی از مهم ترین دستاوردهای نظام اسلامی برای ایجاد گشایش در امر تولید و اشتغال کشور است و توانسته درواقع مختلف خصوصاً شرایط سخت تحریم، با بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی به پویایی هرچه بیشتر اقتصاد ملی کمک نماید.
وی با اشاره به امتیازهای در نظر گرفته شده برای جذب سرمایه گذاران داخلی و بین المللی در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، اضافه کرد: این منطقه دارای مجوز عام است و همه نوع فعالیت شامل تولیدی و تجاری در آن مجاز شمرده می شود، به این جهت همه نوع فعالیت تولیدی، تجاری و خدماتی در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان جریان دارد که البته هم اکنون بیشتر رویکرد کارهای اقتصادی در منطقه تولیدی است.
وی افزود: هزینه تولید محصول در این منطقه پایین است و تولیدکنندگان و سرمایه گذاران ایرانی می توانند محصول خودرا با هزینه کمتری وارد بازار کنند.
منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در ۵۰ کیلومتری قم در زمینی به مساحت ۲۰۰۰ هکتار در سال ۱۳۷۶ به تصویب هیات وزیران رسید.
این منطقه بعنوان مهم ترین و نزدیک ترین منطقه ویژه اقتصادی به مرکز سیاسی - اقتصادی کشور، واقع در راه جاده ابریشم، راه آهن سراسری و بزرگراه های اصلی شمال - جنوب و شرق - غرب ایران بوده و جهت برقراری ارتباط با اروپا، کشورهای آسیای میانه و خلیج فارس بمنظور تولید، صادرات و ترانزیت کالا، موقعیتی ممتاز داشته و قادر می باشد نقش تعیین کننده ای در اقتصاد کلان منطقه و کشور ایفا نماید.
حجم سرمایه گذاری انجام شده برای واحدهای صنعتی و معدنی موجود استان قم بیش از ۵۱ هزار میلیارد ریال است که با این حجم از سرمایه گذاری صورت گرفته در ۲هزار و ۲۳۱ واحد صنعتی و صنایع معدنی استان برای ۵۶ هزار و ۸۰۴ تن فرصت اشتغال ایجادشده است؛ همین طور قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، ثامن الائمه (ع) - قنوات - و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است.

گزارش: محمد جنابانمنبع:

1399/06/02
15:40:14
5.0 / 5
1704
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان