در یك مطالعه مروری مورد بررسی قرار گرفت

استفاده زیاد از تلفن همراه سبب سندرم گردن پیامكی می شود

استفاده زیاد از تلفن همراه سبب سندرم گردن پیامكی می شود یافته های یك مطالعه مروری نشان داد استفاده طولانی مدت از تلفن همراه، باعث عارضه سر به جلو، شانه گرد و همینطور دردهای مزمن در گردن، شانه ها، دست ها و انگشتان می شود.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، امروزه کاربردهای متنوع تلفن همراه، سبب شده که این دستگاه در هر لحظه از زندگی افراد حضور داشته باشد. جهت استفاده از تلفن همراه، بدن از وضعیت طبیعی خود خارج می شود و این تغییر وضعیت، خطر بروز ناهنجاری های اسکلتی و عضلانی را به همراه دارد.
یکی از اختلالاتی که به دنبال خم کردن گردن جهت استفاده از تلفن همراه ایجاد می شود؛ «سندرم گردن پیامکی» است. با خم شدن سر به سمت جلو، وزن آن بر روی گردن افزایش می یابد.
پژوهشگران دانشگاه بوعلی سینای همدان در یک مطالعه مروری به بررسی سیستماتیک اختلالات در رابطه با سندرم گردن پیامکی پرداختند. حسین احمدی، علی یلفانی و بهنام غلامی بروجنی؛پژوهشگران گروه صدمه شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی، محققانی بودند که در انجام مطالعه همکاری داشتند.
این مطالعه مروری با جستجوی جامع مقالات انتشار یافته در بانکهای اطلاعاتی PubMed، Science Direct و Google Scholar طی سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ انجام شد و در نهایت ۱۰ مقاله مورد بررسی قرار گرفت.
از میان مقاله های بررسی شده، پنج مقاله به صورت پرسش نامه ای و مقطعی، سه مقاله مروری و دو مقاله نیمه تجربی بودند.
مطالعات بررسی شده تایید نمود که مدت زمان استفاده از تلفن همراه، وب گردی و تعداد پیامک دادن با آن در طول روز می تواند عاملی برای اختلالات اسکلتی-عضلانی باشد. همینطور استفاده مداوم از این دستگاه می تواند باعث وضعیت سر به جلو، شانه گرد و همینطور دردهای مزمن در گردن، شانه ها، دست ها و انگشتان شود.
در این مقالات برای درمان سندرم گردن پیامکی، تکنیک های کاربردی و ساده ای ذکر شده است:
- پس از هر ۳۰-۴۰ دقیقه استفاده از تلفن همراه، عضلات گردن خویش را با بعضی از تمرینات کوتاه گرم کنید و حداقل ۱۰ بار این کار را تکرار کنید. ( چرخش سر، تغییر جهت یا وضعیت)
- کشش عضلات گردن، مانند: بالابرنده کتف و عضلات قسمت قدانی گردن (۱۰ تا ۳۰ ثانیه)
- انجام چین تاک (نوعی تمرین گردن) و نزدیک کردن کتف ها (۲۰ -۳۰ ثانیه نگه داشتن)، به تقویت و ثبات عضلات گردن کمک می نماید.
- کمتر پیام دهید و بیشتر صحبت کنید.
با توجه به گسترش استفاده از تلفن همراه، پژوهشگران این مطالعه پیشنهاد می کنند: «متخصصان بهداشت حرفه ای، فیزیوتراپی، کاردرمانی، ارگونومی و علوم ورزشی با سفارش به رجوع کنندگان خود و همینطور رسانه های جمعی با آموزش اصول صحیح و پاسخ مناسب در هنگام استفاده از تلفن همراه، آگاهی عموم افراد جامعه را بیشتر کنند».
نتایج این مطالعه، تابستان سالجاری (۱۳۹۹) به صورت مقاله علمی پژوهشی در دوماهنامه فیض وابسته به دانشگاه علوم پزشکی کاشان انتشار یافته است.
منبع:

1399/05/19
23:05:17
5.0 / 5
1957
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان