بلاك چین و اینترنت اشیا، كلید امنیت غذایی جهان

بلاك چین و اینترنت اشیا، كلید امنیت غذایی جهان به گزارش می هاست دو فناوری نوین بلاك چین و اینترنت اشیا، در حال ایجاد تغییر و تحولی بدیع در زمینه عرضه مواد غذایی هستند و می توانند در آینده ای نزدیك، كلید امنیت غذایی جهان باشند.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، صنعت عرضه و تولید غذا یکی از مهم ترین و ضروری ترین امور در جهان امروز به شمار می ‍رود. با این وجود، ایمنی مواد غذایی همچنان بعنوان یک چالش بزرگ و عامل مرگ و میر حدود نیم میلیون نفر در هر سال شناخته می شود. بر اساس گزارش پژوهشگاه فضای مجازی، دو فناوری نوین بلاک چین و اینترنت اشیا، در حال ایجاد تغییر و تحولی بدیع در زمینه عرضه مواد غذا هستند و بر مبنای مطالعات انجام شده از جانب متخصصان، می توانند در آینده ای نزدیک، کلید امنیت غذایی جهان باشند.
ارزش کل زنجیره تولید و توزیع مواد غذایی، بیشتر از ۸۱ تریلیون دلار است و سبب جذب و استخدام صدها میلیون نفر در اقصی نقاط جهان شده است. علیرغم این مسائل مربوط به صدمه های ناشی از عدم سلامت مواد غذایی همچنان به قوت خود باقی هستند. بر مبنای پژوهش های صورت گرفته، هر ساله، بیشتر از ۶۰۰ میلیون نفر در جهان بر اثر خوردن مواد غذایی فاسد و ناسالم، بیمار می شوند که از این تعداد ۴۲۰ هزار نفر زندگی خویش را از دست می دهند.
یک مطالعه جدید نشان داده است که ادغام فناوری های بلاک چین و اینترنت اشیا، می تواند خیلی از نقاط ضعف در تأمین ایمنی مواد غذایی را از بین ببرد. پژوهش مورد اشاره که توسط شرکت های کوین تلگراف و وی چین انجام شده، نشان داده است که سهم فناوری اینترنت اشیا، در تولید مواد غذایی طی پنج سال آینده، از ۱۴ میلیارد دلار به ۲۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۵ خواهد رسید.
بهره گیری از اینترنت اشیا فواید بسیاری در صنعت تولید مواد غذایی غذا دارد. همچون این فواید می توان به نظارت جامع از راه سنسورهای هوشمند، اتوماسیون فرآیندها با استفاده از ربات ها، هواپیماهای بدون سرنشین و سایر تجهیزات خودمختار جهت حمل و نقل و ظهور مدلهای جدید برای مبادلات تجاری اشاره نمود. علاوه بر این، فناوری یاد شده، به واسطه مکانیزه شدن فرآیند تولید و توزیع، وفاداری مشتری های نگران کیفیت و سلامت غذا را زیاد می کند.
بلاک چین هم نقش بسیار مهمی را در آینده زنجیره تأمین مواد غذایی ایفا خواهد نمود. پیشبینی ها از آن حکایت می کند که این فناوری تا سال ۲۰۲۳، قابلیت ردیابی حداقل ۱۰ درصد از محصولات تولیدی صنایع غذایی جهان را خواهد یافت. اینترنت اشیا مزایای فراوانی برای صنایع غذایی جهان در بر دارد. این مزایا، افزایش اعتماد در نتیجه یک فرایند اثبات شده، تعامل مصرف کننده از راه یک مکانیسم شفاف، التزام دولت در مورد قابلیت ردیابی و کاهش تحریف اطلاعات در زنجیره تأمین را شامل می شود.
ادغام بلاک چین و اینترنت اشیا یک عامل تحول زا و انقلابی در فرآیند عرضه مواد غذایی خواهد بود. شرکت نروژی یونیسات بعنوان یک موسسه پیشرو در این عرصه، سامانه جدیدی معروف به سی فودچین را به صورت آزمایشی افتتاح کرده است. این سامانه در حوزه صنعت مواد غذایی دریایی فعالیت می کند.1399/05/16
11:46:57
5.0 / 5
2060
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان