با حضور در برابر كمیته كنگره آمریكا

غولهای فناوری آمریكایی پاسخگوی عملكردشان می شوند

غولهای فناوری آمریكایی پاسخگوی عملكردشان می شوند مدیران عامل شركتهای آمازون، فیسبوك، آلفابت و اپل كه بزرگترین شركتهای فناوری آمریكا هستند روز چهارشنبه درباب استفاده از نفوذشان مقابل رقیبان به ادای توضیح در مقابل كمیته ضدانحصارطلبی كنگره آمریكا می پردازند.به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، این کمیته در امتداد تحقیقات یک ساله از رقابت صنعت فناوری، به اظهارات جف بزوس، مدیرعامل شرکت آمازون، مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک، سوندار پیچای، مدیرعامل آلفابت و تیم کوک، مدیرعامل اپل گوش می کند که به صورت زنده پخش خواهند شد. تحت تحقیقات مذکور، بیش از یک میلیون صفحه اسناد داخلی این شرکتها گردآوری شده است.

دیوید سیسی لاین، نماینده دموکراتی که ریاست این کمیته را برعهده دارد، قبل از نتیجه گیری تحقیقاتش درباره نحوه عملکرد این شرکتها برای درهم شکستن رقیبانشان و از بین بردن رقابت، می خواهد اظهارات این مدیران عامل را گوش کند. برای اولین بار است که مدیران عامل این شرکتها در چنین جلسه ای مقابل نمایندگان کنگره قرار می گیرند و برای اولین بار است که جف بزوس در جایگاه شاهد می ایستد.

حضور هر چهار مدیرعامل که ارزش بازار شرکتهایشان مجموعا حدود پنج تریلیون دلار است، نشان دهنده شدت فشاری است که از طرف اذهان عمومی آمریکا پیرامون عملکردشان در صنعت فناوری روبرو هستند. این مدیران احیانا باید درباره عملکردشان درباب مقابله با شکسته شدن حریم خصوصی، اطلاعات نادرست انتخابات و انتشار محتوای نژادپرستانه و خشن توضیح دهند.

این شرکتها با اعتراضات مختلفی درباب عملکرد تجاریشان روبرو هستند که اتهامات مقابل آمازون درباره استفاده از قدرتش روی شرکتهایی که اجناسشان را در سایت آمازون عرضه می کنند تا اقدام فیسبوک در خرید شرکتها برای حذف رقابت احتمالی آنها را دربرمی گیرد. منتقدان مدعی هستند که نفوذ گوگل در جست و جو و تبلیغات آنلاین سبب شده است محصولات خودرا ترجیح داده و ناشران را تحت فشار قرار دهد. همین طور بعضی از سازندگان اپلیکیشن می گویند اپل از نفوذ خود در گوشی های هوشمند برای مجبور کردن آنها برای عرضه برنامه هایشان در سیستم پرداخت خود و دریافت هزینه بالا از آنها در پروسه مذکور و تصمیم گیری درباره سرنوشت فعالیتشان استفاده می نماید.

این شرکتها که مقرر است پس از جلسه استماع کنگره، نتایج مالی خودرا اعلام کنند، امسال با وجود تحقیق و تفحص رگولاتوری، به خرید شرکتهای دیگر پرداخته اند.

بلومبرگ در گزارشی به بررسی مواردی پرداخته که مدیران عامل این شرکتها احیانا درباره آنها باید به ادای توضیحات بپردازند.

آمازون با تحقیقات ضدانحصارطلبی از طرف کمیسیون ارتباطات فدرال، کالیفرنیا و اتحادیه اروپا روبروست که همگی به دنبال بررسی نقش این شرکت بعنوان یک بازار هستند.

مارک زاکربرگ، مدیرعاملی است که بیشترین میزان انتقادات را از طرف قانونگذاران هر دو حزب جمهوریخواه و کنگره برانگیخته و در سالهای اخیر رفت و آمد مکرری به کنگره داشته است. وی با بایکوت نمایش تبلیغات در فیسبوک از طرف گروههای مدافع حقوق شهروندی به سبب کوتاهی در مقابله با نژادپرستی، تبعیض، سرکوبی رای دهنده و اطلاعات نادرست انتخاباتی در پلت فرم خود مواجه می باشد.

فیس بوک هدف تحقیقات ضدانحصارطلبی وزارت دادگستری و کمیسیون ارتباطات فدرال قرار دارد. همین طور از طرف ۴۵ دادستان کل ایالت هدف تحقیقات قرار دارد. منتقدان به نحوه استخراج اطلاعات کاربران در این شبکه اجتماعی برای انجام تبلیغات و همین طور استراتژی خرید فیسبوک متمرکز شده اند.

کنگره آمریکا همین طور از زاکربرگ سوالاتی درباره خرید اینستاگرام، واتساپ و رفتار فیسبوک با برنامه هایی که آنها را خریداری نکرده است مانند واین، اسنپ چت، فوراسکوئر و تیک تاک دارد.

اگرچه بزوس و زاکربرگ ممکنست هدف بیشترین حملات لفظی قرار گرفته باشند اما سوندار پیچای، مدیرعامل آلفابت با خطر قریب الوقوع شکایت ضدانحصارطلبی از طرف ویلیام بار، دادستان کل آمریکا مقابل گوگل به سبب نفوذ در بازار تبلیغات دیجیتال روبروست.

این شرکت همین طور از طرف ۴۸ ایالت که کن پکستون، دادستان کل تگزاس در راس آنها قرار دارد هدف تحقیقات درباب تبلیغات دیجیتالی قرار دارد. سایر ایالتها در حال بررسی نفوذ جست و جوی آنلاین و سیستم عامل موبایلی گوگل هستند. برخی از آنها ممکنست به پرونده وزارت دادگستری آمریکا مقابل این شرکت بپیوندند.

استدلال گوگل این است که رگولاتورها باید تعریف جامعی از بازار تبلیغات همچون تلویزیون داشته باشند. این شرکت همین طور به چالش از طرف آمازون برای هزینه تبلیغات دیجیتال اشاره نموده است.

گوگل همین طور با انتقاد درباره شیوه جمع آوری و استفاده از اطلاعات و نحوه رسیدگی به اطلاعات نادرست در سرویسهایی مانند یوتیوب روبروست. قرارداد ۲.۱ میلیارد دلاری برای شرکت سازنده دستگاه فیت بیت هم هدف بررسی ضدانحصارطلبی قرار دارد.

از میان این مدیران عامل، تیم کوک، مدیرعامل اپل بیشترین موفقیت را در دور کردن تفحص واشنگتن داشته است. وی روابط قوی با کاخ سفید برقرار کرده و در شورای تجاری با ترامپ حضور دارد و منافع شرکتش را پیش برده و از انتقادات مشابهی که متوجه زاکربرگ بوده، اجتناب کرده است.

اگرچه کوک از انتقادات سیاسی در امان بوده اما هدف تحقیقات ضدانحصارطلبی وزارت دادگستری بر سر گردنگیر سازندگان اپلیکیشن جهت استفاده از سیستم پرداخت این شرکت قرار گرفته است. سازندگان اپلیکیشن مانند اسپاتیفای نسبت به هزینه ای که اپل در فروشگاه اپ استور دریافت می کند، معترض هستند. اپل از هزینه ای که از سازندگان برنامه بابت فروش و خدمات در اپ استور دریافت می کند، دفاع کرده و گفته است سهم ۳۰ درصدی، استاندارد صنعت و مشابه نرخ کمیسیونی است که بیسیاری از فروشگاههای برنامه و بازارهای محتوای دیجیتالی دریافت می کنند.

منبع:

1399/05/09
22:55:17
5.0 / 5
2108
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان