معاون وزیر صمت از برخورد با گرانفروشی واحدهای تولیدی و توزیعی سیمان آگاهی داد

معاون وزیر صمت از برخورد با گرانفروشی واحدهای تولیدی و توزیعی سیمان آگاهی داد به گزارش می هاست معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان اظهار داشت: فروش سیمان بالاتر از سقف قیمت تعیین شده توسط واحدهای تولیدی و توزیعی، تخلف محسوب شده و با متخلفان برخورد می شود.


به گزارش می هاست به نقل از ایرنا، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ضمن اعلام خبر فوق، خاطرنشان کرد: نرخ فروش مصرف کننده برای هر پاکت سیمان خاکستری حداکثر ۱۷.۵۰۰ تومان و برای هر تن سیمان فله ۲۹۰.۰۰۰ تومان است.
روابط عمومی این سازمان گزارش داد: پیرو تصمیمات جلسه ششم مردادماه سالجاری در مجلس شورای اسلامی و به منظور تعیین قیمت فروش سیمان، روز چهارشنبه در نشستی مشترک با انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، مقرر شد؛ تحویل سیمان توسط واحدهای تولیدی منحصراً به عاملان توزیع رسمی و مطابق دستورالعمل مربوطه صورت پذیرد.
در این نشست که با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و مدیران این سازمان و رئیس و چند تن از اعضای هیأت رییسه انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان برگزار شد، «عباس تابش» با بیان نقش کلیدی سیمان در صنعت ساختمان، همینطور بر ضرورت رعایت نکات زیر تاکید کرد:
مطابق توافق اعضای جلسه برای تأمین بهنگام سیمان مورد نیاز انبوه سازان، پروژه های عمرانی و سایر مصارف عمده، واحدهای تولیدی مکلف به تحویل بار به قیمت مصوب درب کارخانه به انبوه سازان، پروژه های عمرانی و سایر مصارف عمده با معرفی نامه رسمی هستند.
انجمن مکلف است با هماهنگی اعضا بر عاملان فروش نظارت کند.
سازمان های صنعت، معدن و تجارت نسبت به نظارت جدی به عاملان توزیع سیمان اقدام و متخلفان برای ابطال عاملیت فروش و قطع تحویل سیمان به سازمان حمایت و انجمن مربوطه معرفی خواهند شد.
انجمن موظف است با هماهنگی تولید کنندگان در صورت مشاهده تخلف عاملان یا بعد از اعلام سازمان حمایت برای ابطال عاملیت اقدام نماید.
بنا به این گزارش، سیمان مشمول اعلام موجودی و اجبار به ثبت در سامانه جامع انبار توسط کلیه واحدای تولیدی، توزیعی و خریداران عمده (انبوه سازان) است و این بنگاهها بایستی فرایند تولید، توزیع و انبارش انواع سیمان را از راه سامانه مذکور ثبت کنند.
با عنایت به مصوبات این جلسه، انجمن بر کلیه اعضای خود و هم چنین از راه اعضا بر کلیه نمایندگی ها نظارت جدی معمول خواهد داشت. ضمناً نرخ فروش مصرف کننده برای هر پاکت سیمان خاکستری حداکثر ۱۷.۵۰۰ تومان و برای هر تن سیمان فله ۲۹۰.۰۰۰ تومان تعیین شده است. بنابراین فروش بالاتر از نرخ ها مذکور برای خرده فروشی ها تخلف محسوب و با متخلفان علاوه بر اعمال قانون تعزیری از راه قطع سهمیه و ابطال مجوز نمایندگی برخورد می شود.
مصوبات این جلسه به حاضران برای برنامه ریزی و اقدام مؤثر، ابلاغ گردیده است.

** تولیدکنندگان فولاد مکلف به رعایت کف عرضه در بورس کالا هستند
سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان روز چهارشنبه همینطور با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود که واحدهای تولیدی فولادی مکلف به رعایت کف عرضه در بورس کالا و استفاده از انبارهای مجاز هستند.
بنا به این گزارش، با توجه به بازار محصولات فولادی و با عنایت به نوسانات نرخ ارز و همینطور عدم تعادل عرضه و تقاضا به علت انتظارات تورمی، استمرار نظارت و پایش هرچه بیشتر بازار این محصول در سرتاسر کشور مورد تاکید قرار دارد.
در ادامه این اطلاعیه آمده است: نظر به ماده ۲ بخش الزامات عرضه ابلاغیه شماره ۱۱۲۵۸۵/۶۰ مورخ ۰۱/۰۵/۱۳۹۷ مبحث دستورالعمل تنظیم بازار محصولات فولادی در خصوص اینکه «کلیه تولیدکنندگان محصولات فولادی به منظور فروش در داخل، ملزم هستند کلیه محصولات فولادی خویش را با رعایت کف عرضه ابلاغی در بورس کالا در هر مرحله به صورت هفتگی عرضه کنند»، هم چنین در جهت نظارت بر فرایند عرضه در بورس و کنترل رعایت کف عرضه، رصد نحوه مصرف محصولات فولادی در چرخه بعد از بورس کالا، مجدداً تاکید می شود کلیه واحدهای تولیدکننده محصولات فولادی شامل انواع شمش فولادی، انواع ورق فولادی، میلگرد، تیرآهن و... بایستی نسبت به عرضه محصولات خود در بورس کالا اقدام لازم معمول نمایند.
این اطلاعیه خاطرنشان کرد: نگهداری محصولات مذکور در مراکز نگهداری عضو سامانه جامع انبار مجاز بوده و بدیهی است در صورت عدم رعایت کف عرضه ابلاغی یا نگهداری آن در مراکز غیر مجاز، پرونده شرکتهای متخلف، علاوه بر سازمان تعزیرات حکومتی با مبحث اختلال در نظام اقتصادی کشور، مستقیماً به دادستانی کل کشور منعکس می شود.منبع:

1399/05/09
11:44:32
5.0 / 5
2086
تگهای خبر: صنعت , فروش , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان