دومین بیانیه كمیته مشترك سنا منتشر شد

اختلالات گسترده در سطح ملی درصورت عدم تخصیص ارز

اختلالات گسترده در سطح ملی درصورت عدم تخصیص ارز كمیته سنا (سندیكای صنعت مخابرات ایران، نظام صنفی كامپیوتری كشور، اتحادیه صادركنندگان خدمات مهندسی، مشاوران و پیمانكاران صنعت مخابرات ایران) در اطلاعیه ای اعلام نمود در صورت ادامه روند عدم تخصیص ارز به تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات، در آینده نزدیك شاهد اختلالات گسترده ای در سطح ملی خواهیم بود.


به گزارش می هاست به نقل از سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران، بعد از برگزاری سومین نشست مشترک سازمان نظام صنفی کامپیوتری، اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران و سندیکای صنعت مخابرات ایران در دبیرخانه سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران، دومین بیانیه «سنا» منتشر گردید.
در بیانیه دوم سنا آمده است: «با توجه به سرعت بالای تحولات اخیر در تمام حوزه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و تاثیرگذاری غیرقابل انکار حوزه های گوناگون بر یکدیگر، «کمیته سنا» شامل سندیکای صنعت مخابرات ایران، نظام صنفی کامپیوتری کشور و اتحادیه صادرکنندگان خدمات مهندسی، مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران با بیش از ۱۸ هزار عضو فعال و پوشش تمام طیف های تولید، واردات و صادرات و در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بیانیه شماره ۲ خودرا به شرح زیر منتشر نمود.
این کمیته در امتداد احترام به حقوق مردم درباب استفاده و بهره مندی از مزایای باارزش فاوا هشدار می دهد که در صورت ادامه روند عدم تخصیص ارز به تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات در آینده نزدیک شاهد اختلالات گسترده ای در سطح ملی خواهیم بود.
همانطور که بتازگی مشاهده شد، تنها با اختلال در کارکرد سرورهای یکی از کارگزاری های بورس چه میزان خسارت مستقیم و غیرمستقیم، سرمایه متقاضیان را تحت تاثیر قرار داد. سوال قابل تامل این است که در صورت بروز مشکلاتی در سطح وسیع تر چه آشفتگی در بازار سرمایه و حجم کلی معاملات رخ می دهد؟
همین طور با قطع تنها یک مرکز داده در روز تعطیل و تنها نزدیک به سه ساعت چه میزان از کسب وکارهای وابسته به این حوزه مانند تاکسی های اینترنتی، اپلیکیشن های پرداخت و خریدهای اینترنتی تحت تاثیر قرار گرفتند؟
انتظار اصلی بخش خصوصی حوزه فاوا از وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات، ورود مستقیم و موثر و رفع آنی مشکلات این حوزه همانند رفع مسئله گوشیهای تلفن هم راه است. فراموش نکنیم همانگونه که گوشی تلفن همراه به سبب استفاده آحاد افراد کشور به صورت نفر به نفر حائز اهمیت می باشد، تجهیزات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز بعنوان زیرساخت های اصلی این حوزه از اهمیت بالاتری برخوردارست و در صورت عدم ورود این تجهیزات نه فقط حفظ سطح فعلی خدمات در مراکز داده با دشواری بسیار روبرو خواهد شد، بلکه توسعه ای نیز در مراکز داده شاهد نخواهیم بود. علاوه بر آن خیلی از امکانات و اپلیکیشن های نصب شده روی گوشیهای تلفن همراه نیز باوجود پرداخت هزینه جهت استفاده از آن، کارایی مناسب نخواهند داشت.
علاوه بر این، عدم پرداخت مطالبات شرکت های عضو این تشکل ها از طرف کارفرمایان با وجود گذشت زمان بسیار طولانی از تحویل تجهیزات در گذشته و احتمال ادامه این روند برمبنای چشم انداز پیش رو در آینده، «کمیته سنا» مصرانه پیشنهاد استفاده از گشایش اعتبارات اسنادی داخلی (LC) را مطرح می کند. بر این اساس، ضمن آزاد شدن منابع مالی داخلی، امکان بهبود سرمایه درگردش، تسریع در تراکنش های مالی، پرداخت مستمر حقوق پرسنل و سایر هزینه های جاری برای شرکت ها نیز به وجود خواهد آمد.
«کمیته سنا» باردیگر پنج بند بیانیه پیشین به شرح زیر را با تاکید موکد پیشنهاد می کند:
- تمدید زمان انجام تعهدات تمام قراردادهای حوزه فاوا به مدت شش ماه
- تعدیل قراردادها برمبنای مستندات ارائه شده از طرف شرکت ها به میزان مبلغ ریالی ارز ارسال شده بوسیله سیستم بانکی
- عدم ضبط ضمانتنامه ها به سبب خارج از اختیار بودن شرایط شش ماه اخیر
- اعلام فرمول و مدل تعدیل قیمت در اسناد مناقصات، استعلام ها و قراردادها
- پرداخت صورت وضعیت پیمانکاران و تولیدکنندگان حداکثر ظرف مدت یکماه بعد از تحویل و انجام تعهدات قراردادی و مشمول جریمه شدن هرگونه تاخیر در پرداخت و محاسبه این جریمه با نرخ وام بانکی
در خاتمه اعلام می کند، اساسا عدم تخصیص و تامین ارز نیمایی به تجهیزات فاوا و همین طور عدم استفاده از گشایش اعتبار اسنادی که دارای پتانسیل بالقوه بسیار زیاد درباب پرداخت مطالبات بخش خصوصی و مفری برای رهایی از قفل شدن سرمایه شرکت است، تبعات بسیار سنگین ملی به دنبال خواهد داشت.»
منبع:

1399/04/29
16:54:36
5.0 / 5
2399
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان