از حذف دفترچه بیمه تا یكپارچه سازی قبوض

الكترونیكی شدن خدمات دولتی به كجا رسید؟

الكترونیكی شدن خدمات دولتی به كجا رسید؟ به گزارش می هاست با الكترونیكی شدن خدماتی مانند نقل و انتقال املاك مسكونی، ثبت نام سجام و خدمت یكپارچه استعلام شبا، حالا حذف دفترچه بیمه، مالیات بر ارث و یكپارچه سازی قبوض در انتظار نوبت برای الكترونیكی شدن قرار دارند.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، «دولت همراه» راه اندازی شده تا با استفاده از آن، مردم به جای رجوع حضوری برای دریافت خدمات دولتی، هر زمان و هر جا این خدمات را دریافت نمایند و بنابراین است که حل چالش های آلودگی هوا، اشتغال، حفظ محیط زیست، حقوق شهروندی و ایجاد بهره وری، با استفاده از خدمات دولت همراه میسر می شود.
همینطور بارها از جانب کارشناسان گفته شده اگر در جهت تسریع راه اندازی دولت الکترونیکی تلاش نماییم، فساد کاسته می شود و مردم نباید برای دریافت خدمات به طبقات بالای یک ساختمان اداری بروند. در نتیجه با «دولت همراه» به جای این که نیاز باشد مردم برای دریافت خدمات رجوع کنند، می توان خدمات دولتی را همه وقت و همه جا به مردم عرضه داد. این خصوصیت متمایز دولت همراه نسبت به گروه هاست.
این روزها و در شرایطی که به علت انتشار کرونا در کشور، یکی از مهم ترین راه های پیشگیری از گسترش بیشتر این ویروس، تا حد ممکن خانه نشینی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی عنوان شده، دولت الکترونیک و عرضه خدمات دولتی به صورت غیرحضوری و الکترونیکی یکی از مهم ترین اقداماتی است که می تواند مورد توجه افرادی که به این خدمات نیاز دارند قرار بگیرد.
هرچند به نظر می آید برخی دستگاه ها تمایل چندانی برای یکپارچه کردن خدمات الکترونیکی ندارند. برخی سازمان ها میانه ای با الکترونیکی شدن ندارند، برخی روش خویش را برای عرضه خدمات به صورت الکترونیکی در پیش می گیرند و شاید تنها عده ی معدودی درخواست وزارت ارتباطات برای یکپارچه شدن خدمات را اجابت کنند. برای مثال یکی از قدم هایی که دولت می تواند در جهت الکترونیکی شدن بردارد، حذف قبوض کاغذی است و وزارت ارتباطات هم ادعا می کند ظرفیت کامل دولت الکترونیکی فراهم است که تمام قبوض را به صورت الکترونیکی صادر کند.
حذف دفترچه های بیمه هم از مواردی است که سال هاست مطرح شده البته هنوز به نتیجه نرسیده است. شیوه ساده برای این کار این است که با رجوع بیمار، اسم شخص و کد ملی را دریافت می کنند، اطلاعات از سیستم وزارت بهداشت وارد مرکز تبادل داده و به بیمه فرستاده می شود و در نهایت استعلام می کنند که رجوع کننده از سوی بیمه استحقاق دارد یا خیر و اطلاعاتش به مرکز درمانی داده می شود که در شبکه هم ثبت شده است.
در این راستا رضا باقری اصل - دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور- در توییتر نوشته است: از ۱۰ دسته خدمات الکترونیکی منتخب دور اول چند خدمت به نتیجه رسیده، نقل و انتقال املاک مسکونی، ثبت نام الکترونیکی سجام و خدمت یکپارچه استعلام شبا. منتظر نهایی شدن نسخه الکترونیکی، حذف دفترچه بیمه، مالیات بر ارث، یکپارچه سازی قبوض و مجامع الکترونیکی هستیم.
وی همینطور در پاسخ به کابری که نوشته بود برای انجام هر یک از این کارها باید به دفاتر خدماتی رجوع کرد، نوشت: ارجاع به هر دفتر خدماتی یا دکان ضددولت الکترونیکی است یا نقص خدمت الکترونیکی یا دوران گذار برای راضی کردن صاحبان فرآیندهای سنتی.1399/02/24
15:59:31
5.0 / 5
2881
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان