در گفت وگو با می هاست اعلام شد:

آخرین وضعیت اقتصاد هوشمند در ایران

آخرین وضعیت اقتصاد هوشمند در ایران می هاست: رئیس مركز فناوری اطلاعات و اقتصاد هوشمند در وزارت اقتصاد با اعلان اینكه كرونا سبب كمك و توجه به اقتصاد هوشمند و فناوری های اطلاعاتی شده است، مجموعه اقدامات این مركز برای بسط اقتصاد هوشمند در سال قبل و برنامه های در حال تدوین سال جاری دراین زمینه را تشریح نمود.


علی عبدالهی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: نخستین گام برای اقتصاد هوشمند مفهوم سازی از آن بود که یک مدل مفهومی و ادبیات موضوعی برای آن تبیین شود که برای رسیدن به این هدف، یک هسته اندیشه ورزی اقتصاد هوشمند تشکیل دادیم که در آن هم اساتید دانشگاهی و هم افراد باتجربه دراین زمینه حضور داشتند و در این هسته حدود ۱۴ تا ۱۵ جلسه تشکیل شد تا سرانجام به یک مدل مفهومی و تعریف جامع رسیدیم.
وی افزود: گام بعدی اجرا کردن این مفهوم بود که یک برنامه یا نقشه راه طراحی کردیم. اقتصاد هوشمند قسمتی از آن مربوط به وزارت اقتصاد و زیر مجموعه های آن همچون خزانه داری، بورس، بیمه، گمرک و مالیات است و به یکسری اتفاق های دیگری در حوزه های حمل و نقل، تجارت، محیط های هوشمند و.. نیاز دارد که در هر دستگاهی مشخص کردیم دراین زمینه چگونه عمل کنند.

تدوین نقشه راه اقتصاد هوشمند در سال گذشته
رئیس مرکز فناوری اطلاعات و اقتصاد هوشمند در وزارت اقتصاد با اعلان اینکه در سال قبل نقشه راه اقتصاد هوشمند طراحی شده است، افزود: حالا دراین زمینه در حال تدوین برنامه عملیاتی اقتصاد هوشمند هستیم که یکی از اجزای این برنامه بکارگیری فناوری های هوشمند در مجموعه های سازمانی همچون بلاکچین، اینترنت اشیا، تحلیل داده ها و... است که حالا سازمان هایی که سند این برنامه را دریافت کرده اند، اعلام آمادگی برای اجرای آن کرده اند که ما هم در حال جمع بندی هستیم تا برنامه عملیاتی اقتصاد هوشمند برای اجرا تا یکی دو ماه آینده ابلاغ شود.
بگفته وی در پروژه های مربوط به وزارت اقتصاد اهدافمان معطوف به اقتصاد هوشمند است، به شکلی که در زیر مجموعه های این وزارتخانه توجه زیادی به هوشمندسازی بوده، بعنوان مثال در بورس مصداق اقتصاد هوشمند، معاملات الگوریتمی است که تلاش نموده ایم آنرا در بازار سرمایه توسعه بدهیم.

کمک کرونا به اقتصاد هوشمند
در ادامه این مقام مسئول در وزارت اقتصاد اظهار داشت: کرونا یک نتیجه ای که برای اقتصاد هوشمند داشت، نیاز به این حوزه را از لایه های پنهان آشکار کرد. حالا مدیران ارشد، کارشناسان و حتی کسانی که برای تحقق اقتصاد هوشمند مقاومت می کردند هم به استفاده از فناوری های اطلاعاتی و گسترش اقتصاد هوشمند اهمیت می دهند.
عبدالهی با اشاره به استفاده کشورهای درگیر کرونا از فناوری های هوشمند برای مقابله با این ویروس، اضافه کرد: پیش از کرونا محدودیت هایی برای دسترسی ازراه دور به سامانه ها وجود داشت که حالا این محدودیت ها کاهش پیدا کرده است. اقتصاد هوشمند برای کشور فرصت است و باید به سمت سرمایه گذاری در فناوری های بلاکچین، اینترنت اشیا و فناوری های اطلاعاتی حرکت نماییم تا هم اثربخشی مجموعه های سازمانی ارتقا پیدا کند و مهم تر از آن هزینه ها کاهش پیدا کند.

کاهش ۲۰ تا ۲۵ درصدی هزینه های بانکداری با هوش مصنوعی
رئیس مرکز فناوری اطلاعات و اقتصاد هوشمند در وزارت اقتصاد افزود: بعنوان مثال، بکارگیری بلاک چین با ساده سازی و بهینه سازی فرآیندها می تواند ۷۰ درصد هزینه ها را کم کند. همین طور بکارگیری هوش مصنوعی در عملیات فناوری اطلاعات حوزه بانکداری، ۲۰ تا ۲۵ درصد هزینه ها را می کاهد.
او در آخر سخنانش درباره نقش فناوری های هوشمند در مقابله با کرونا، اظهار نمود: می توان از فناوری های هوشمند در تشخیص علایم کرونا و سایر بیماری های فراگیر و دادن مشاوره های پزشکی ازراه دور استفاده نمود. همین طور در این شرایط، لزوم توسعه پهنای باند اینترنتی بیشتر مورد توجه قرار گرفت تا استفاده از پلتفرم های آموزشی و آموزش مجازی بهتر عملیاتی شود و باید سواد دیجیتالی در سطح جامعه افزایش پیدا کند تا بهتر بتوانند از ابزارهای آموزش مجازی استفاده کنند.
منبع:

1399/02/11
11:20:18
5.0 / 5
3065
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان