احتمال مسدودسازی دسترسی به دامنه اینترنتی رسانه های ایرانی

باید خودرا از قید دامنه های دات كام خلاص نماییم

باید خودرا از قید دامنه های دات كام خلاص نماییم می هاست: با ادامه دار شدن روند مسدود شدن سایت های ایرانی با دامنه دات كام و سوءاستفاده آمریكا از دسترسی خود به آی كن بعنوان نهاد تایید و تصویب پسوندها، مدیران دولتی و حاكمیتی باید تمهیداتی را در نظر بگیرند كه ممكنست آمریكا روزی كل دامنه های دات كام را برای ایران ببندد.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، دامین یا دامنه (Domain) نامی است که وب سایت بوسیله آن قابل دستیابی بوده و از دو بخش نام و پسوند تشکیل شده است. پسوندهای مجاز و معتبر در واقع پسوندهایی هستند که توسط کمیته مخصوص تأیید و تصویب پسوندها یعنی آی کن (ICANN) تأیید شده باشند. سازمان آی کن یک نهاد غیرانتفاعی در آمریکا است که با مجوز وزارت بازرگانی آمریکا، مدیریت تمام دامنه های جهان را در اختیار دارد و تخصیص دامنه ها و حفاظت از مالکیت این دامنه ها بر عهده اوست.
روزهای پایانی دی ماه سال قبل بود که یک شرکت ایرانی ارائه دهنده خدمات صوت و تصویر آنلاین از دسترس خارج شد و مدیرعامل آن علت این اتفاق را تحریم های بین المللی شرکت ثبت کننده دامنه اعلام نمود و یک روز طول کشید تا با جابجایی دامنه به خدمت دهنده دیگری، مشکل حل شود. اوایل بهمن ماه نیز دامنه دات کام یک خبرگزاری به بهانه تحریم ها و وابستگی این خبرگزاری به سپاه پاسداران از دسترس خارج شد.
در اقدام دیگری، مدیر مسئول روزنامه «ایران» روز ششم اردیبهشت امسال از مسدود شدن دامنه سایت رسمی این روزنامه توسط وزارت خزانه داری آمریکا آگاهی داد و اظهار داشت: دامنه رسمی سایت روزنامه ایران به آدرس iran-newspaper.com توسط دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (اوفک) مصادره و بسته شد.
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حساب توییتری خود در واکنش به این مساله نوشت: جمهوری اسلامی ایران قویا تصمیم خزانه داری آمریکا در مسدودسازی دسترسی به دامنه اینترنتی رسانه های ایرانی را که مغایر با اعلامیه جهانی حقوق بشر و آزادی بیان است، محکوم می کند. اقدام این رژیم در ساکت کردن جریان رسانه ای بدیل، آمریکا را به نقض کننده اصلی نظم قانون محور بین الملل تقلیل داده است.

مالکیت معنوی قسمتی از فلسفه اینترنت است
در این راستا پوریا آسترکی -کارشناس فناوری اطلاعات- با اعلان اینکه فلسفه اینترنت بر اساس آزادی دسترسی و انتشار است، اظهار داشت: قسمتی از این آزادی در مالکیت معنوی تعریف شده است. اگر مالکیت معنوی مورد اعتماد جهانی نباشد، اینترنت معنای خودرا از دست می دهد. تعریف www یعنی شبکه جهانی وب و اگر قرار باشد این شبکه جهانی مورد دسترسی من یا مالکیت من در ایران یا هر کشور دیگر با آمریکا فرق کند، دیگر از هویت تعریف شده برایش فاصله گرفته است.
ایشان سپس با تاکید بر اهمیت مالکیت دامین بیان کرد: دامنه های اینترنتی، آدرس دسترسی به هر سایت و هویت آن سایت است و مالکیت آنها مانند یکی از اساسی ترین حقوق در فعالیت آنلاین محسوب می شود. حتی زمانی که دو کشور با هم در جنگ باشند یا دولتی با شهروندش در جنگ باشد، لغو مالکیت دامنه موضوع محدودی است. در ایران هم ممکنست دامنه ای از دسترس خارج یا سایتی فیلتر شود، اما ضبط دامنه توسط دولت به سبب تخلف اتفاق نمی افتد، برای اینکه تمام حقوق معنوی یک وب سایت به دامنه اش بستگی دارد.
این کارشناس فناوری اطلاعات با اعلان اینکه این اتفاق از دیدگاه مالکیت معنوی در اینترنت پدیده ای مهم و کمیاب است که کل سازمان مدیریت دامنه های جهانی را تحت تاثیر قرار می دهد و مخدوش می کند، اظهار داشت: سازمان آی کن یک نهاد غیرانتفاعی در آمریکا است که با مجوز وزارت بازرگانی آمریکا، مدیریت تمام دامنه های جهان را در اختیار دارد و تخصیص دامنه ها و حفاظت از مالکیت این دامنه ها بر عهده اوست. اینکه آمریکا بخواهد از دسترسی خود به آی کن سوءاستفاده کند، نشان میدهد مدیریت دامنه های جهانی باید از انحصار آمریکا به این شکلی که وجود دارد بیرون رود.

فیلترینگ از داخل و تحریم ها از خارج
آسترکی با اشاره به مشکلات مربوط به تحریم های فناوری بیان کرد: کسانی که در حوزه ICT در ایران فعالیت می نمایند عموما با دو مشکل روبه رو هستند؛ یکی موضوع فیلترینگ داخلی است که ما را از امکانات و فرصت های حرفه ای، تجاری، فرهنگی و علمی محروم می کند و موضوع دوم، تحریم های فناوری یا فناتحریم است. ضبط دامنه های رسانه های ایرانی، برگ جدیدی در کتاب مفصل تحریم های فناوری است.
وی با اعلان اینکه تحریم های فناوری چند حوزه مهم را دربرمی گیرد، توضیح داد: دسترسی به خیلی از پلت فرم ها و نرم افزارها و منابع آنلاین برای افرادی که می خواهند در ایران از آنها استفاده کنند، چه استفاده فنی و تکنیکی، چه استفاده علمی و رسانه ای و چه استفاده تجاری، محدود است. قانونی که آمریکا به آن اتکا می کند برای خیلی از این محدودیت ها و تحریم ها، قانونی می باشد که پیش از ورود اینترنت به ایران منعقد شد است و مربوط به سال ۱۹۹۶ میلادی است.
این کارشناس فناوری اطلاعات افزود: با این وجود، تا کنون کمتر درگیر چنین مساله ای بودیم که آمریکا دامنه یک سایت ایرانی را مصادره کند. چند ماه پیش در مورد خبرگزاری فارس به بهانه وابستگی آن به سپاه پاسداران، این کار انجام شد که آن هم قابل توجیه نبود و اما درباره روزنامه ایران، مالکیت دامنه را به اوفک منتقل کردند و در شناسنامه دامنه، اوفک هولدینگ مالک دامنه شده است و دامنه یک نهاد رسانه ای معتبر را به دفتر کنترل دارایی خارجی وزارت خزانه داری آمریکا منتقل کردند.
آسترکی با اعلان اینکه این وضعیت بسیار نگران کننده است و نشان میدهد امنیت اینترنت ما در خطر است، اضافه کرد: چه فعالان حوزه در بخش خصوصی و چه مدیران دولتی و حاکمیتی باید مراقب باشند و تمهیداتی را در نظر بگیرند که ممکنست آمریکا روزی کل دامنه های دات کام را برای ایران ببندد. این مساله برای سایت های حاکمیتی یا سایت های بخش خصوصی که اهمیت کلیدی دارند در کشور باید صورت گیرد و خودرا از قید دامنه های دات کام خلاص کنند.
ایشان سپس اشاره کرد: البته برای بیشتر رسانه ها و شرکت های خصوصی محتمل نیست که چنین مشکلی به وجود بیاید؛ مگر اینکه از جانب سرویس دهنده ای که دامنه را خریداری نموده اند، به سبب اینکه آی پی وب سایتی در ایران است، مورد تحریم قرار بگیرند و به احتمال زیاد برای مالکیت دامنه آنها ریسکی وجود ندارد، اما شرکت های خصوصی که سرویسشان در سطح ملی ارائه می شود و سازمان های دولتی، با تهدیداتی که وجود دارد حتما باید از دامنه های آی آر استفاده کنند.
این کارشناس فناوری اطلاعات درباره مشکلات مسدود شدن دامنه توضیح داد: روزنامه ایران بعنوان یک نهاد رسانه ای که سال ها فعالیت داشته و این دامنه ۸۲۰۰ روز تا قبل از اینکه مصادره شود، در مالکیت روزنامه ایران بوده است، سال ها روی دامنه اش کار شده و محتوا روی آن انتشار یافته است. حالا در این شرایط روزنامه ایران علاوه بر اینکه باید دامنه اش را عوض کند، باید از متخصصان موتور جست وجو و سئو برای بازآفرینی وضعیت خودش در وب مشورت بگیرد تا نفوذی که طی سال ها برایش در وب به وجود آمده بود را برای خود بازسازی کند و شاید پس از چند ماه با انجام اقدامات مناسب به موقعیت پیش از از دست دادن دامنه اصلی اش برگردد.
منبع:

1399/02/09
13:22:22
5.0 / 5
2935
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان